Samuel Purola lähtee kovin tavoittein Kalevan kisoihin – ”Maksimivauhti on ollut parempaa kuin mitä se on ollut, kun olen ennätyksiä juossut”

Samuel Purola ja Mette Baas liikkuivat lujaa 22-vuotiaiden 200 metrin SM-finaaleissa Turussa. Purola ja Baas juoksivat mestareiksi kolea sää huomioon ottaen mainioilla ajoilla 20,96 ja 23,78.
Purola voitti Turussa perjantaina 400 metriä ja oli sunnuntaina 200 metrin finaalissa vailla vastusta. HKV:n Tommi Mäkinen oli toinen kauden parhaalla ajallaan 21,87. Seuraaviksi sijoittuivat Porvoon Akilleksen kaksosveljekset Viktor ja William Thor ajoin 21,92 ja 21,98. Samuel Purolan kaksoisveli Eeli oli viides ajalla 22,03.
— Oli vähän väsynyt juoksu. Jalat eivät olleet herkimmillään. Voi olla, että 400 metriä oli aikamoinen shokki jaloille, kun en ole nyt juossut noin kovia happovetoja, Purola sanoi.
Voittoaikaansa Purola oli tyytyväinen.
– Alle 21 sekunnin aika on aina kova. Jos tuntuu, että pystyy menemään vielä paljon kovempaa, niin sitä odotellessa.
Kalevan kisoissa ennätys kiikarissa
Oulun Pyrintöä edustava Purola juoksee vielä kotikentällään 100 metrin kilpailun ennen torstaina 26. elokuuta Tampereella alkavia Kalevan kisoja. Ratinan stadionilla Purola on mukana 100 ja 200 metrillä.
– Kalevan kisoihin lähden 200 metrille vähän paremmista lähtökohdista kuin 100 metrille, mutta 100 metriäkin voi kulkea. Ei se tarvitse kuin hyvän lähdön, Purola muistutti.
– Lähtö on 100 metrillä takkuillut. Maksimivauhti on ollut parempaa kuin mitä se on ollut, kun olen ennätyksiä juossut.
Purolan mukaan 200 metrin ennätyksen 20,79 parantaminen on Kalevan kisoissa mahdollista, jos sää sen sallii.
– Nyt juoksin näillä jaloilla alle 21 sekunnin. Ajasta lähtee kymmenyksiä, kun tuohon saa tehoja lisää. Olen siitä saletti.
Lähde: Urheiluliitto
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Ylelle paljastettiin musertava tieto: Suomen hiihtoässä loukkaantui
- Nyt pamahti Suomen hiihdon kannalta merkittävä uutinen – tämän miehen harteilla on paljon
- Loman paikka – seiväshyppääjä Elina Lampela julkaisi häikäiseviä rantakuvia
- Lotta Harala julkaisi uima-allaskuvan – jakoi pysäyttävän viestin
- Wilma Murto julkaisi upean kuvan – seivästähti täräytti harvinaisen selvän viestin
- Ronnie O’Sullivanilta poikkeuksellinen ulostulo – järkyttävää luettavaa
- Pitikö tämäkin kertoa? – Ristomatti Hakolalta härski väite Perttu Hyvärisestä
- Mike Tyson hyppäsi kehään nykyisen raskaansarjan jätin kanssa – seuraukset järkyttivät
- Voi nyt sentään – Ylelle karu paljastus Robert Heleniuksen tilanteesta
- Suomalaisässältä huikea kaari – maailmalla ällisteltiin
- Krista Pärmäkoski säteili Atlantin toisella puolella – muodonmuutos loksautti leukoja
- Ronnie O’Sullivanilta poikkeuksellinen ulostulo – järkyttävää luettavaa
- Nythän jysähti – suomalaisheittäjältä historiallinen ennätyskaari
- Lotta Harala julkaisi uima-allaskuvan – jakoi pysäyttävän viestin
- Wilma Murto julkaisi upean kuvan – seivästähti täräytti harvinaisen selvän viestin
- Mitä Conor McGregorille on tapahtunut? – Joe Rogan sanoi ääneen synkän totuuden
- Mike Tyson hyppäsi kehään nykyisen raskaansarjan jätin kanssa – seuraukset järkyttivät
- Pitikö tämäkin kertoa? – Ristomatti Hakolalta härski väite Perttu Hyvärisestä
- Loman paikka – seiväshyppääjä Elina Lampela julkaisi häikäiseviä rantakuvia
- Suomalaisässältä huikea kaari – maailmalla ällisteltiin