Joni Mäki romahti – Ylellä lyötiin pöydälle brutaali totuus

Joni Mäen vaisu ankkuriosuus oli yksin puheenaiheista Toblachin maailmancupin viestin jälkeen. Suomi tuli viimeiseen vaihtoon kakkosena, mutta taipui lopulta viidenneksi.
Mäki teki Hiihtoliiton tiedotteella selväksi, että veto oli tämän kauden tasoa. Noutaja tuli ajallaan.
– Viesti takana ja aika lailla sellainen, mitä nyt tällä kaudella olen normaalimatkoja hiihtänyt. Aluksi tuli ihan mukavasti mutta sitten kun tuli yö siihen ensimmäisen kierroksen loppuun, niin tiesin, että aika köysissä ollaan. Ei pystynyt siinä enää vastaamaan muille mutta lopuksi kuitenkin pystyin muutaman sijan napsimaan siitä. Otettiin se sija, mitä tänään oli otettavissa.
– En tällä hetkellä ole niin hyvässä kunnossa normaalimatkoilla, että pystyisin tulemaan siinä porukassa tarpeeksi helposti. Katsotaan, mihin tämä tästä lähtee menemään. Vielä on muutama viikko aikaan Planicaan. Siellä lähdetään hiihtämään ainakin sprinttiä kovaa, Mäki arvioi.
Ylen asiantuntija Ville Nousiainen ei peitellyt pettymystään. Hän toivoi parempaa Mäeltä.
– Olisin toivonut Joni Mäeltä parempaa kenraalia ankkuriosuudelle. Kysessä oli suhteellisen helppo latu ja liukas keli. Siinä olisi pitänyt pysyä paremmin peesissä, kuittasi Nousiainen Ylellä.
Mäestä on tuskin Suomen ankkuriksi MM-kisojen viestiin. Nousiainen muistutti Ylellä todellisuudesta.
– Planicassa on raskaampi latu ja pidempi matka kuin tänään. Se ankkuriosuus on enemmän Pertun (Hyvärinen) kuin Jonin paikka.
Nousiainen ei toki pitänyt täysin mahdottomana, että Mäki on huippukunnossa Planicassa.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Riitta-Liisa Roponen julkaisi yhteiskuvan tyttärensä kanssa – fanien riemu repesi
- Suomalaisen yleisurheilutähden rantakuva aiheutti p*skamyrskyn – SE-nainen antoi nyt palaa IS:ssä
- Norjan hiihtotähdeltä järkyttävä paljastus tilanteestaan
- IL:lle rajua vihjailua – nyt lyötiin pöytään Krista Pärmäkosken nimi
- Viivi Lehikoinen lausui pari valittua – hiihtäjärakkaan reaktio kertoo kaiken
- Synkkää luettavaa – SK: Nooralotta Neziri hyväksyi ikävän totuuden
- Käsittämätön ennätysparannus – keihäänheiton SE-tulos murskaksi
- Oliver Helander pettyi, karu totuus keihäänheiton supertähdestä selviämässä
- Sara Lappalainen teki muodonmuutoksen – uusi look tiputti leukoja lattiaan: ”Vau”
- Somessa reviteltiin paljastuksella Kalle Palanderin alapään asioista – näin maailmanmestari kuittasi
- Urheilutähti katosi kuukausia sitten jäljettömiin – hyytävä totuus on nyt valkenemassa
- Naisurheilijan auringonottovideo sai fanit sekaisin – ”Miten tämä on laillista?”
- Tylyä tekstiä – IL: Wilma Murron käytös kuohuttaa
- Sara Lappalainen teki muodonmuutoksen – uusi look tiputti leukoja lattiaan: ”Vau”
- Nyrkkeilyn maailmanmestari kokeili vapaaottelua – leikki päättyi hirvittävällä tavalla alta aikayksikön
- Kristiina Mäkelän kesäkuva ällistytti – ”Kuin supermalli”
- Mikä on totuus? Suomalainen hiihtoässä täräytti IL:ssä rajua vihjailua Iivo Niskasesta
- Somessa reviteltiin paljastuksella Kalle Palanderin alapään asioista – näin maailmanmestari kuittasi
- Se oli menoa – hiihtotähti Ristomatti Hakolan oven takana odotti karu yllätys
- Käsittämätön ennätysparannus – keihäänheiton SE-tulos murskaksi