MM-unelma murskaksi? – IS:lle synkkää puhetta Krista Pärmäkoskesta

Krista Pärmäkoski ja Kerttu Niskanen ovat olleet tällä kaudella odotetusti Suomen naishiihdon ykköstykit. Niskasen tilanne näyttää nyt valoisalta, mutta Pärmäkosken osakkeet ovat laskussa.
Pärmäkoski joutui jättämään Tour de Skin kesken vatsataudin vuoksi. Ennen sitä hän näytti olevan Niskasen tavoin vahvassa nousukunnossa.
Pärmäkosken paluu kansainvälisiin kisoihin ei kuitenkaan ole mennyt käsikirjoituksen mukaan. Les Roussesista tuli täysi pannukakku, eikä Toblachin maailmancup aiheuttanut riemunkiljahduksia.
Saman huomasi myös kaiken nähnyt hiihtoasiantuntija Harri Kirvesniemi. Pärmäkoski jäi Toblachin viestissä kärjelle lähes puoli minuuttia perinteisen hiihtotavan 7,5 kilometrin viestiosuudella. Se on paljon.
– Kaksi viime viikonloppua ovat Kristalta olleet vähän järjestään alakantissa. Hän ei ole pystynyt saavuttamaan normitasoansa. Normitasolla tarkoitetaan tässä sitä, että on hyvin lähellä palkintokoroketason vauhtia. Nyt on jo niin monta kisaa sujunut samantyyppisesti, että kyse ei ole sattumasta, arvioi Kirvesniemi Ilta-Sanomille.
Planican MM-kisat käynnistyvät reilun kahden viikon päästä 22. helmikuuta. Kirvesniemi muistutti toki IS:lle, että vielä voi tapahtua hyväkin käänne.
– Tässä on kuitenkin vielä aikaa eikä ole poissuljettua, etteikö huippukunto löytyisi. Jos verrataan Pärmäkoskea ja Kerttu Niskasta, niin ei Kristan tilanne niin levollinen ole, Kirvesniemi linjasi IS:lle.
MM-kisat ovat erittäin tärkeä asia Pärmäkoskelle. MM-kullan voittaminen motivoi naista jatkamaan uraansa viime sesongin jälkeen.
Maastohiihto
Pohjoismaisten lajien MM-kisat
Planica, Slovenia 22.2.-5.3.2023
Naiset
Jasmi Joensuu, Anne Kyllönen, Jasmin Kähärä, Johanna Matintalo, Kerttu Niskanen, Eveliina Piippo, Krista Pärmäkoski
Miehet
Ville Ahonen, Niko Anttola, Ristomatti Hakola, Perttu Hyvärinen, Remi Lindholm, Niilo Moilanen, Joni Mäki, Iivo Niskanen, Arsi Ruuskanen, Lauri Vuorinen
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Arnold Schwarzenegger kohtasi ”maailman pelottavimman miehen” – näytti pikkupojalta voimanpesän vieressä
- Huh – Suomalainen hiihtotähti kaasutteli SM-kisoihin älyttömällä menopelillä
- Juha Mieto pamautti IL:lle shokkiväitteen Suomen hiihtotähdistä
- Suomen hiihtotähti koki karun kohtalon – täräytti nyt Ylelle rajun syytöksen
- Vau: Lotta Haralan treenivideo sai fanit villiintymään – ”Huikea ja upea”
- Suhdepaljastus Suomessa: Hiihtoässät löysivät toisensa
- Venäjän hiihtotähti avautui kohtalostaan – lausui hyytävän viestin kansainväliselle hiihtoliitolle FIS:lle
- Hiihdon maailmantähdelle järkyttäviä viestejä Suomessa – kylmäävä paljastus
- Mike Tysonin julkaisu sai raivon kiehumaan – ”Oli kiva olla fanisi”
- No huh: Janne Ahoselta pöyristyttävää tekstiä Ylelle
- Suhdepaljastus Suomessa: Hiihtoässät löysivät toisensa
- Naisjuontaja käveli kameran ohi tiukassa mekossa – se mitä seuraavaksi tapahtui tiputti leukoja lattiaan
- Lopettamisuutinen järkytti Kerttu Niskanen – romahti Ylen haastattelussa
- IL:lle paljastus: Toiselta suomalaishiihtäjältä brutaalia tekstiä Anne Kyllösestä
- No huh: Janne Ahoselta pöyristyttävää tekstiä Ylelle
- Vau: Lotta Haralan treenivideo sai fanit villiintymään – ”Huikea ja upea”
- Se oli siinä – Jasmi Joensuu teki yhden asian selväksi
- Toni Niemisen kuppi meni nurin – keuhkosi kunnolla IS:lle
- Ylelle ladattiin shokkiväite Krista Pärmäkoskesta
- Mike Tysonin julkaisu sai raivon kiehumaan – ”Oli kiva olla fanisi”