Ylen asiantuntijan kuppi meni nurin – haukkui suomalaishiihtäjät pystyyn

Lahden maailmancupissa urakoitiin lauantaina perinteisen hiihtotavan sprintit. Kerttu Niskasen 11. sija ja Ville Ahosen 15. sija olivat suomalaisittain parasta antia.
Norjan Tiril Udnes Weng johtaa naisten maailmancupia ennen sunnuntain 20 kilometrin perinteistä. USA:n Jessie Diggins on kakkosena Niskasen edellä.
– Tulee varmasti tiukka kisa. Varmasti taistelemme ihan loppuun asti kokonaiskilpailun voitosta. Diggins ei taatusti anna periksi, Niskanen kommentoi Hiihtoliiton tiedotteella.
Suomalaismiehistä Niilo Moilanen oli hienosti sprintin karsinnan kolmas ja Olli Ahonen kymmenes. Moilanen kaatui kuitenkin erässään kärkipaikalta lopun J-mutkassa. Samassa rytäkässä meni nurin myös Ville Ahonen.
– Kurvi oli ihan jäällä ja sukset lähtivät alta. Meni kyllä ihan omaan pikkiin. Olen pettynyt, olisi ollut hienoa antaa parasta kotiyleisölle, avautui Moilanen Hiihtoliiton tiedotteella.
– Ottaa rajusti päähän, en kerennyt yhtään reagoida (Niilon kaatumiseen). Olin todella hyvillä paikoilla ja suksi oli todella liukas. Hiihto tuntui tosi hyvältä, avautui puolestaan Ville Ahonen.
Suomalaisista myös Ristomatti Hakola kaatui eri erässä samassa mutkassa. Ylen asiantuntija Kalle Lassila antoi palaa kisan jälkeen.
– Suomalaisten suksitaitavuus ei ole riittävällä tasolla. Siihen pitää keskittyä ja nostaa vielä tärkeämmäksi. Ei vaan riitä, että on hyvässä kunnossa ja jaksaa hiihtää. Pitää osata hallita lopulliset ratkaisut. Tällä radalla ne tehtiin myös mutkan kautta loppusuoraa. Se oli myös toinen paikka, missä suomalaiset olivat tänään aivan liian huonoja, tylytti Lassila Ylellä.
– Tämä on pettymys, kun kaatumisia tulee jälleen kerran näin paljon. Olemme kuitenkin kotimaassa ja Lahdessa. Tätä kilpailua ovat lähtökohtaisesti kaikki seuranneet, suurin osa kilpaillut ja harjoitellut. Tämä on suomalaisille tärkeä kilpailu. Tärkeät yksityiskohdat eivät olleet suomalaisilla hallussa, paalutti Lassila.
Yhdistetyssä hieno suomalaispäivä
Yhdistetyn maailmancup jatkui lauantaina Salpausselällä henkilökohtaisella kilpailulla. Ilkka Herola oli parhaana suomalaisena neljäs ja Eero Hirvonen viides. Suomalaiset pitivät ladulla tänään kovinta vauhtia. Herola oli hiihtoaikojen nopein ja Hirvonen toiseksi nopein.
– Olihan se hieno päivä kaiken kaikkiaan ja pääsi taistelemaan palkintokorokesijasta. Kääntyi vain väärin päin tuossa lopussa. Hieno oli päästä yrittämään. Tämä oli varmaan yksi hienoimmista kisoista, mitä olen päässyt hiihtämään. Kannustus oli koko ajan ihan mieletöntä, kommentoi Herola Hiihtoliiton tiedotteella.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Hirvittävää luettavaa – Jelena Välbeltä hyytävä viesti meille kaikille
- Legenda ulkomailta latasi Ylelle suoran väitteen Emil Ruusuvuoren todellisesta tasosta
- Timmissä kunnossa – kolmiloikkaaja Jessica Kähärä yllätti näyttävällä kuvalla vartalostaan
- Anni Vuohijoki avautui järkyttävästä kokemuksestaan – kohtasi ”ihmisyyden pahuuden”
- Sieltä se tuli – Johannes Kläbon suusta shokeeraava viesti Norjan hiihdolle
- Kohuaituri Viivi Lehikoinen astui esiin – lähetti selvän viestin näistä ihmisistä
- Valtava muutos: Ella Junnilalta pysäyttävä paljastus tilanteestaan
- Iivo Niskanen tylytti tätä miestä IS:lle – itse ei lähtisi tähän leikkiin
- Itkuhan siinä tuli – Wilma Murrolla melkoinen ilta
- Se loppui siihen – suomalainen MM-kisajuoksija vahvisti kovan ratkaisunsa
- Itkuhan siinä tuli – Wilma Murrolla melkoinen ilta
- Sara Lappalainen riisui kaiken – esitti sitten suoran pyynnön
- Kohuaituri Viivi Lehikoinen astui esiin – lähetti selvän viestin näistä ihmisistä
- Veera-tytär myönsi Ylelle totuuden Teemu Selänteestä
- Se loppui siihen – suomalainen MM-kisajuoksija vahvisti kovan ratkaisunsa
- Venäjältä kuuluu kummia – Aleksandr Bolshunov veti johtopäätöksensä
- Timmissä kunnossa – kolmiloikkaaja Jessica Kähärä yllätti näyttävällä kuvalla vartalostaan
- Sieltä se tuli – Johannes Kläbon suusta shokeeraava viesti Norjan hiihdolle
- Radikaalimpi linja kuin Putinilla – hiihtotähti Veronika Stepanovilta raju ulostulo
- Anni Vuohijoki avautui järkyttävästä kokemuksestaan – kohtasi ”ihmisyyden pahuuden”