Annimari Korte nappasi viikonloppuna hienosti Pohjoismaiden mestaruuden naisten 100 metrin aidoissa. Hän kokeili samalla myös hieman erilaista lajia.

Korte paineli nimittäin 200 metrin sileän aikaan 24,51. Nainen paljasti Instagram Storiesissa rikkoneensa 22 vuotta vanhan ennätyksensä (28,36) lähes neljällä sekunnilla.

– Pohjoismaiden mestaruuden lisäksi eilen tuli melkein 4 sekunnilla ulkoratojen 200m ennätys. Huomasi 200m juoksussa taas kuinka eri laji 60m aidat ja 100m aidat on, 2x60m aitojen jälkeen helposti riitti energia kakkoseen, 2x100m aitojen jälkeen ei pääse mihinkään, kertasi Korte Instagramissa.

– Harvoin tullut myös juostua niin vaikeisiin tuuliin kun eilen, mutta hyvää treeniä kaikki haastavatkin juoksut kun toivottavasti vihdoin pitkä kesä terveenä edessä, muistutti SE-nainen.

35-vuotias Korte on aloittanut kauden loistokkaasti. Hän tykitti viikko sitten Jyväskylässä ajan 12,88.