Jessie Digginsiltä upea ele suomalaistähdelle – nyt norjalaiset haluavat tuhota naisen
![aop_diggins_jessie_2812_2024](https://www.suomiurheilu.com/app/uploads/2024/12/aop_diggins_jessie_2812_2024-632x422.jpg)
USA:n Jessie Diggins voitti lauantaina Tour de Skin avanneen vapaan hiihtotavan sprintin. Hän päihitti Jasmi Joensuun loppukirissä Toblachissa.
Diggins tunnetaan yhtenä hiihtopiirien sympaattisimmista urheilijoista. Hän ihastutti jälleen kerran.
Jenkkitähti keskusteli pitkään kakkoseksi tulleen Joensuun kanssa hiihdon jälkeen ja syleili suomalaista. Joensuu ei halunnut kertoa Viaplayn haastattelussa kertoa tarkemmin, mistä kaksikko puhui.
– Jessie Diggins on mahtava hiihtäjä ja vielä parempi tiimikaveri ja kilpakumppani, kehui eräs fani Instagram Storiesissa.
– Minun idolini, vastasi Joensuu viestiin.
Joensuu myönsi Ylen haastattelussa, että lauantai oli monelta osin raskas päivä. Hän erosi hiljattain pitkäaikaisesta kumppanistaan.
– (Tällaisena päivänä) ajattelee kaikkea, mitä ei saisi ajatella. Ajatukset ovat synkkiä, Kun pääsin kilpailupaikalle, saan ajatukset kisaan, tulee varmaan tällainen tulos.
– Tämä toi luoton, että pystyn taistelemaan MM-mitaleista tänä vuonna, Joensuu sanoi Ylelle.
Tour de Ski jatkuu heti sunnuntaina 15 kilometrin perinteisen hiihtotavan kisalla Toblachissa. Normaalimatkojen taitajana paremmin tunnetun Digginsin veto sprintissä yllätti monet. Norjassa alettiin heti kaavailla naisen päänmenoksi.
– Optimaalinen aloitus kiertueelle Jessie Digginsille. Hän sai kaiken, mitä hän voi haluta tämän päivän sprintistä… Heillä (Norjan Therese Johaug, Astrid Öyre Slind ja Heidi Weng) on yksi tehtävä tämän vuoden kiertueen normaalimatkoilla. Se on työskennellä yhdessä päästäkseen eroon Digginsistä, kaavaili asiantuntija Petter Skinstad X:ssä.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Riitta-Liisa Roponen ei koskaan ilmestynyt lähtöviivalle – puhui nyt suunsa puhtaaksi
- Ylen hiihtoselostaja ei voinut käsittää, mitä asiantuntija päästi suustaan suorassa lähetyksessä – ”Hä?”
- Anni Vuohijoki teki melkoisen peppupäivityksen – ”Pehmusteet kunnossa”
- Mistä tämä tuli? Saga Anderssonilta huikea parannus
- Suomen hiihtoässältä älytön temppu – Ylen haastattelussa suusta tulikin sitten täyttä puuta heinää
- Tero Seppälältä ja Suvi Minkkiseltä jymypaukku – maajoukkuekaverilta ikävä avautuminen välittömästi
- Kaisa Mäkäräinen teki harvinaisen selväksi – ei halua mukaan tähän ohjelmaan
- Nooralotta Neziri voitti – paljasti karun totuuden saman tien kisan jälkeen
- Sami Jauhojärvi lausui suorat sanat Antti Tuiskun touhusta
- Nyt se on julkista tietoa: Anne Kyllönen teki ikävän paljastuksen kisan jälkeen
- Nyt se on julkista tietoa: Anne Kyllönen teki ikävän paljastuksen kisan jälkeen
- Kaisa Mäkäräinen teki harvinaisen selväksi – ei halua mukaan tähän ohjelmaan
- Rumaa tekstiä kulissien takana – Ylen kamerat tallensivat Suomen hiihtotähden toiminnan
- Tero Seppälältä ja Suvi Minkkiseltä jymypaukku – maajoukkuekaverilta ikävä avautuminen välittömästi
- Sami Jauhojärvi lausui suorat sanat Antti Tuiskun touhusta
- Suomen hiihtoässältä älytön temppu – Ylen haastattelussa suusta tulikin sitten täyttä puuta heinää
- Mistä tämä tuli? Saga Anderssonilta huikea parannus
- Suomalainen ampumahiihtotähti murtui lohduttomaan itkuun – nainen päätyi rajuun ratkaisuun
- Kalle Lassila pamautti Ylellä karun totuuden Suomen hiihtoässän nykytouhusta
- Suomeen palanneen Jasmi Joensuun toiminta ällistyttää