Yle: Janne Ahonen aivan hirvittävässä tilanteessa
Janne Ahonen teki erittäin pitkän uran mäkihypyn huipulla. Hänelle sattui ja tapahtui vuosien aikana yhtä sun toista.
Ahonen on nyt avautunut Ylelle eräästä todella ikävästä tilanteesta. Se tapahtui Sapporossa vuonna 1995, kun Ahonen oli vain 17-vuotias. Suomalainen oli menossa hyppäämään ennen Ranskan Nicolas Dessumia.
– Hän (Dessum) teki viimeisiä venyttelyjä ja ravisteli jalkojaan. Dessum potkaisi vahingossa jakkaraan. Se pyörähti altani. Minulla kävi samalla lailla kuin (Björn Einar) Romörenillä (vuonna 2008), mutta vielä pidemmälle vietynä. Minulla oli sukset poikittain vauhtimäessä. Lähettäjä sai napattua kädestä kiinni. Dessum tuli myös ottamaan minua kädestä kiinni. Roikuin heidän varassaan. He kiskoivat minut takaisin ylös, Ahonen avasi Ylelle.
Ahonen myönsi, että tilanne oli hätkähdyttävä. Hänet pistettiin hyppäämään heti tapahtuneen jälkeen.
– Pulssi oli varmaan ”muutama sata”, kun pelästyin tilannetta. Ehdin jo ajatella, että saan pienen aikalisän. Minut laitettiin kuitenkin takaisin puomille. Vihreä valo vaihtui. Se oli menoa sitten, Ahonen kertoo.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Annimari Korte teki uuden aluevaltauksen – kyyti oli kylmää
- Iivo Niskanen rikkoi hiljaisuuden – selvä viesti maajoukkueen päävalmentajalle
- Riitta-Liisa Roponen ei koskaan ilmestynyt lähtöviivalle – puhui nyt suunsa puhtaaksi
- Ylen hiihtoselostaja ei voinut käsittää, mitä asiantuntija päästi suustaan suorassa lähetyksessä – ”Hä?”
- Anni Vuohijoki teki melkoisen peppupäivityksen – ”Pehmusteet kunnossa”
- Mistä tämä tuli? Saga Anderssonilta huikea parannus
- Suomen hiihtoässältä älytön temppu – Ylen haastattelussa suusta tulikin sitten täyttä puuta heinää
- Tero Seppälältä ja Suvi Minkkiseltä jymypaukku – maajoukkuekaverilta ikävä avautuminen välittömästi
- Kaisa Mäkäräinen teki harvinaisen selväksi – ei halua mukaan tähän ohjelmaan
- Nooralotta Neziri voitti – paljasti karun totuuden saman tien kisan jälkeen
- Nyt se on julkista tietoa: Anne Kyllönen teki ikävän paljastuksen kisan jälkeen
- Kaisa Mäkäräinen teki harvinaisen selväksi – ei halua mukaan tähän ohjelmaan
- Rumaa tekstiä kulissien takana – Ylen kamerat tallensivat Suomen hiihtotähden toiminnan
- Tero Seppälältä ja Suvi Minkkiseltä jymypaukku – maajoukkuekaverilta ikävä avautuminen välittömästi
- Sami Jauhojärvi lausui suorat sanat Antti Tuiskun touhusta
- Suomen hiihtoässältä älytön temppu – Ylen haastattelussa suusta tulikin sitten täyttä puuta heinää
- Mistä tämä tuli? Saga Anderssonilta huikea parannus
- Suomalainen ampumahiihtotähti murtui lohduttomaan itkuun – nainen päätyi rajuun ratkaisuun
- Kalle Lassila pamautti Ylellä karun totuuden Suomen hiihtoässän nykytouhusta
- Antti Tuisku kuuli hurjan huudon SM-laduilla – murtui kyyneliin