Krista Pärmäkoski avasi suunsa Therese Johaugin tylystä tempusta
Krista Pärmäkoski aloitti varsin mainiosti lauantaina 20 kilometrin yhdistelmäkilpailun Val di Fiemmessä. Hän oli pitkään paras suomalainen Tour de Skin osakilpailussa.
Lopulta tuli seinä vastaan. Pärmäkoski romahti tuloksissa yhdeksänneksi. Voiton vei Therese Johaug, kun taas Kerttu Niskanen oli kuudes.
Pärmäkoski ei ole saanut tehtyä yhtään tykkihiihtoa. Hän on kuitenkin varsin tasaisella tekemisellä kiertueen kokonaiskilpailun yhdeksäntenä ennen Alpe Cermisin loppunousua.
Pärmäkoski kertasi kisansa kulkua Hiihtoliiton tiedotteella. Hän myönsi, että Johaugin veto oli tällä kertaa liikaa. Vaihto luisteluun ei mennyt myöskään mennyt käsikirjoituksen mukaan.
– Lähdin tänään aika rohkeasti liikkeelle. Mulla oli liukas ja hyvin pitävä pertsan suksi. Kolmannella pertsan kierroksella Therese löi sen verran vauhtia, ettei itellä ollut enää rahkeita ja vähän ylikovaa siihen. Kuolin siihen vetoon ja skeitti ei lähtenyt mitenkään hyvin liikkeelle.
– Yleensä se on lähtenyt vähän paremmin vaihdon jälkeen, mutta nyt oli vaikeaa. Eka kierros oli hankala, mutta sitten sekin lähti kulkemaan. Riskillä lähdin ja tänään se ei kantanut loppuun asti. Ihan ok veto kuitenkin. Huomaa, että alkaa oleen aika väsynyt – on ollut raskas Touri. Huomenna pitäisi vielä jaksaa, päivitteli Pärmäkoski.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Mustaa valkoisella: Frida Karlssonin tilasta saatiin nyt selvyys
- Se oli siinä: Suomalaiselta pikajuoksijalta ikävä tieto – ”Haikein mielin joudun kertomaan”
- Vahvistus: Annimari Korte tekee yllättävän aluevaltauksen
- Antti Tuisku romahti SM-hiihdoissa – katsoi nyt totuutta silmiin
- Valmentaja täräytti Ylelle ikäviä totuuksiaan Saga Vannisesta
- Suomalainen naishiihtäjä kasvatti kunnon muskelit – sitten tulivat varoituksen sanat
- Jasmi Joensuulta ilouutinen – naisen päivitys sai fanit villiintymään
- IS: Suvi Minkkisen temppu hämmästyttää – kaiken nähnyt asiantuntija laukoi selvät sanat
- Se oli menoa – yllättävä paljastus Virpi ja Jari Sarasvuon suhteesta
- Conor McGregor kilpaili tavallisten tallaajien kanssa – jälki oli rumaa
- Se oli menoa – yllättävä paljastus Virpi ja Jari Sarasvuon suhteesta
- Conor McGregor kilpaili tavallisten tallaajien kanssa – jälki oli rumaa
- Anni Vuohijoki teki melkoisen peppupäivityksen – ”Pehmusteet kunnossa”
- IS: Suvi Minkkisen temppu hämmästyttää – kaiken nähnyt asiantuntija laukoi selvät sanat
- Jasmi Joensuulta ilouutinen – naisen päivitys sai fanit villiintymään
- IL:lle musertava väite Suomen hiihtotähdestä – ”Pitää olla oikeasti huolissaan”
- Ylen hiihtoselostaja ei voinut käsittää, mitä asiantuntija päästi suustaan suorassa lähetyksessä – ”Hä?”
- Jelena Välben juoni paljastui – näinkö Venäjän hiihtotähdet saadaan olympialaisiin?
- Yle tiputti shokkitiedon Wilma Murrosta – tästä asiasta vaiettiin
- Kaisa Mäkäräinen avasi suunsa – sieltä tuli harvinaisen selvä väite