Julia Kykkänen Rasnovin toisena päivän 16. sijalle
Kuva: Getty Images
Julia Kykkänen on sijoittunut 16:ksi Romanian Rasnovissa hypätyssä maailmancupin osakilpailussa. Susanna Forsström oli kilpailussa 35:s. Rasnovin osakilpailua vaivasivat vaihtelevat tuuliolosuhteet, jonka takia kilpailu typistyi lopulta yhden kierroksen mittaiseksi.
– Kierros keskeytettiinkin pariin kertaan, ja muutamalle tytölle sattui aika mahdoton keliolosuhde omaan hyppyynsä. Päivään täytyy noin muuten kuitenkin olla tyytyväinen. Julian hyppääminen oli tänään varsin hyvää ja kehitys tuntuu menevän eteenpäin juuri niin kuin pitääkin. Susannan osalta taas kaikki muu meni oikein hyvin paitsi hän ei malttanut vetää hyppyään loppuun asti. Jos Susanna olisi malttanut vetää loppuun asti, hän olisi varmasti päässyt toiselle kierrokselle, kommentoi valmentaja Kimmo Kykkänen naisten mäkihypyn tiedotteessa.
Julia Kykkänen pitää päivän suoritustaan ”ihan ookoona”.
– Parempaa oli kuin eilen. Ei nyt voi olla pettynytkään. Hyppääminen on menossa ihan hyvään suuntaan. Seuraavaksi lähdetään ensi viikolla pikku leirijaksolle Vuokattiin, Slovenian maailmancup jää nyt väliin. Siitä sitten hyvä valmistelu Falunin MM-kisoihin. Tässä on oltu taas aika pitkään reissussa ja jalat kaipaavat treeniä, sitä ei ole oikein kunnolla saatu kolmeen viikkoon, sanoo Julia Kykkänen.
Susanna Forsströmiä hyppy jäi hieman harmittamaan.
– Niin kuin Kimmo tuossa sanoi niin ihan loppuun asti ei malttanut tulla. Keulan tekemiseen järkevyyttä ja malttia lentämisessä, niin kyllä se siitä, Susanna Forsström kommentoi.
– Jonkin verran Susannan kanssa yhä opetellaankin asioita. Pitää muistaa, että Susku on tehnyt ammattimaisesti mäkihyppyä vasta parin vuoden ajan. Koko ajan tulee uusia asioita ja opeteltavaa, joka on vain otettava haltuun, Kimmo Kykkänen sanoo.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen voitelupäällikkö latasi Ylellä suorat sanat: ”En tiedä Iivon kanssa”
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Totuus olikin ihan toinen – Iivo Niskanen latasi suoran kommentin huollolle
- Lindsey Vonn: nyt tuli uutta tietoa!
- Pirjo Muranen täräytti suorat sanat Deslogesin kohumitalista – teki tärkeän huomion IL:lle
- Lindsey Vonn: shokkitieto!
- Ylen asiantuntija huomasi ratkaisevan ongelman Iivo Niskasen hiihdossa
- Olympialaisia yritettiin sabotoida venäläisten toimesta
- Iivo Niskanen Ylelle – ”äärettömän huono kunto”
- Aleksi Valavuori raivostui Naisleijonien maalivahdin kommentista – “Vituttaisi niin, että naama irtoaisi”
- Lindsey Vonn: shokkitieto!
- Lindsey Vonn: nyt tuli uutta tietoa!
- Totuus olikin ihan toinen – Iivo Niskanen latasi suoran kommentin huollolle
- Pirjo Muranen täräytti suorat sanat Deslogesin kohumitalista – teki tärkeän huomion IL:lle
- Ylen asiantuntija huomasi ratkaisevan ongelman Iivo Niskasen hiihdossa
- Aleksi Valavuori raivostui Naisleijonien maalivahdin kommentista – “Vituttaisi niin, että naama irtoaisi”
- Jo toinen raju kaatuminen naisten syöksylaskussa – helikopteri kovassa käytössä
- Olympialaisia yritettiin sabotoida venäläisten toimesta
- Aino-Kaisa Saarinen lyttäsi Ylellä hiihtotähden: ”Hiihti jalat alta”
- ”Olympiakisat eivät sovi” – katkaiseeko Suvi Minkkinen ampumahiihdon karun kierteen?