Hurjia uutisia Norjasta! Marit Björgenistä ei vastusta Therese Johaugille yhteisharjoituksissa – ”Minun täytyi nauraa hieman”

Hiihdon maailmancup-kausi päättyi viikonloppuna Ruotsin Faluniin. Loppukaudesta erinomaiseen vireeseen itsensä virittänyt hiihtotähti Marit Björgen nappasi sunnuntain päätöskilpailussa jo uransa 114.osakilpailuvoiton.
Aftenposten-lehti kertoo kuitenkin, että Norjasta saattaa löytyä vieläkin kovempi urheilija ensi kaudelle, nimittäin piakkoin dopinrangaistuksensa kärsinyt Therese Johaug.
Johaug oli jo tänä talvena mukana maajoukkueen intervalliharjoituksessa ja jälki oli kuuleman mukaan murskaavaa.
– Minun täytyi nauraa hieman, kun näin kuinka paljon Therese joissakin harjoituksissa Maritia jätti, Pyeongchangissa olympiakultaa voittanut Ragnhild Haga kertoi.
– Luulen Maritin tietävän, että hänen täytyy olla kovempi mikäli aikoo pysyä Theresen perässä ensi kaudella.
Maajoukkuevalmentaja Roar Hjelmeset ei ilmeisesti tähtien harjoituksessa paikalla ollut, sillä hän kertoo Aftenpostenille tietävänsä vielä liian vähän Johaugin tilanteesta kommentoidakseen miten vahvassa vireessä hän tällä hetkellä on.
– Emme ole olleet paljoakaan yhteyksissä Theresen kanssa tällä kaudella, mutta hän oli hyvä jäädessään pois ja tulee varmasti olemaan hyvä palatessaan, Hjelmeset vakuutti lehdelle.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Silja Kosonen sanoi sen nyt suoraan – tämä mies sai täyslaidallisen ja tästä syystä
- Kaisa Mäkäräinen sai yllättäviä vierailijoita – nainen reagoi välittömästi
- Ella Junnilaa lähestyttiin – SE-nainen sai poikkeuksellisen tarjouksen
- Jasmi Joensuu lähti Suomesta – teki vielä yhden päivityksen
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Krista Tervo heitti mahtavan kaaren – kisan jälkeen paljastui merkittävä tieto
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- Lotta Harala katosi kuvasta – nyt tuli päivitys, joka käänsi katseita: ”Hyvä luoja”
- Viivi Lehikoiselta pysäyttävä päivitys SE-juoksun jälkeen
- Lotta Harala katosi kuvasta – nyt tuli päivitys, joka käänsi katseita: ”Hyvä luoja”
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- IS:ssä shokkitieto Suvi Minkkisen tapauksesta
- Viivi Lehikoiselta pysäyttävä päivitys SE-juoksun jälkeen
- IS:ssä rajuja väitteitä Silja Kososesta ja tästä miehestä
- Tätä pelättiin: Se oli siinä – suomalaiselta seivästähdeltä musertava päivitys
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Mitään ei ole tehtävissä – Reetta Hurske kohtasi karun todellisuuden
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää
- Mykistävää ylivoimaa – suomalaisaituri tykitti kautta aikojen ajan