URA-apurahaa myönnettiin seitsemälle suomalaiselle maailmanmestarille

Urheilijoiden Ammattienedistämissäätiön hallitus on myöntänyt opiskeluapurahan lukuvuodelle 2019-20 seitsemälle naisten cheermaajoukkueen urheilijalle. URA-apuraha on myönnetty Felicia Backströmille (1500€), Tuuve Häkkiselle (1500€), Kayleigh Kariselle (1500€), Ann-Marie Marschanille (1500€), Katri Pohjakalliolle (1500€), Pauliina Pyrrölle (1500€) ja Rosanna Toivoselle (1500€). Kaikki urheilijat kuuluvat keväällä MM-kultaa voittaneeseen joukkueeseen, ja ovat mukana myös vuonna 2020 maailmanmestaruutta puolustavassa maajoukkueessa.
URA-apurahan saaminen keventää urheilijoiden taloudellista huolta maajoukkueprojektin aikana. -Apurahan saaminen mahdollistaa sen, että voin keskittyä enemmän urheiluuni ja opiskeluihini, kertoo Rosanna Toivonen. -Se vie painetta pois urheilumaksuista ja helpottaa urheilevan opiskelijan arkea. Suomen Cheeleadingliiton maajoukkueessa urheilevat maksavat itse harjoitteluun ja kilpailuihin liittyviä kustannuksia. Suomen Cheerleadingliitto tukee maajoukkueleiritystä, sekä kilpailumatkaa kohdennetun matkatuen muodossa.
Menestys maailmalla vahvistaa lajin jalansijaa kotimaassa. Cheerleadingille myönnettiin apurahoja viime vuonna ensimmäisen kerran. Lukuvuodelle 2018-2019 apuraha myönnettiin kahelle urheilijalle; Rosanna Toivonen ja Ann-Marie Marschan vastaanottivat kumpikin 3000 € apurahan. Tänä vuonna apurahan saajien määrä siis nousi ja kokonaissumma kasvoi 10500 euroon.
1972 perustetun Urheilijoiden Ammattienedistämissäätiön (URA) tarkoituksena on edistää urheilijoiden ammattiin valmistumista ja pyrkiä turvaamaan aktiiviuransa päättäneiden urheilijoiden koulutus. Säätiö jakaa vuosittain opiskeluapurahoja kansainväliseen menestykseen tähtäävien tai aktiiviuransa jo päättäneiden huippu-urheilijoiden ammattiin valmistavaan ja tutkintoon tähtäävään opiskeluun.
Opiskeluapuraha voidaan myöntää vähintään 18-vuotiaalle urheilijalle, joka opiskelee korkeakoulussa, toisen asteen ammatillisessa oppilaitoksessa tai muussa ammatilliseen pätevyyteen tähtäävässä koulutuksessa tavoitteenaan tutkinnon suorittaminen. Apurahan saaja sitoutuu tekemään tietyn määrän opintosuorituksia lukuvuoden aikana ja valmentautuu systemaattisesti asianomaisen lajiliiton tai vastaavan urheilujärjestön maajoukkueessa tavoitteenaan kansainvälinen kilpailumenestys.
Lähde: Suomen Olympiakomitea
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomen hiihtotähti tekee älytöntä tiliä – näin suurista rahoista on kyse
- Wilma Murron kilpasisko katosi kuvasta – nyt saatiin karu tieto
- Valtteri Bottaksen Tiffany-rakas antoi palaa – purki pettymystään
- Kerttu Niskaselta ja Juho-mieheltä ilouutisia – ”Tätä päivää on odotettu”
- IL:ssä ikävä uutinen Jari Isometsästä – näin isoista rahoista on nyt kyse
- Nyt alkoi tapahtua: Suvi Koskiselta mahtava kaari erikoisessa kisassa
- Yle: Entinen valmennettava ällistyi Tero Pitkämäen tempusta
- Suomen ennätys uusiksi – nyt jysähti oikein kunnon kaari
- Frida Karlsson poseerasi hiihtomiehen kanssa – fanit villiintyivät
- Täysi vastaantulija – Suomen keihässensaatio romahti: ”Pettynyt olen”
- Kerttu Niskaselta ja Juho-mieheltä ilouutisia – ”Tätä päivää on odotettu”
- Suomen ennätys uusiksi – nyt jysähti oikein kunnon kaari
- Valtteri Bottaksen Tiffany-rakas antoi palaa – purki pettymystään
- Mahtikaaret voi unohtaa – Krista Tervolta karu päivitys
- Nyt alkoi tapahtua: Suvi Koskiselta mahtava kaari erikoisessa kisassa
- Wilma Murron kilpasisko katosi kuvasta – nyt saatiin karu tieto
- Yle: Entinen valmennettava ällistyi Tero Pitkämäen tempusta
- Suomen hiihtotähti tekee älytöntä tiliä – näin suurista rahoista on kyse
- IL:ssä ikävä uutinen Jari Isometsästä – näin isoista rahoista on nyt kyse
- Krista Pärmäkoski sai ikävän yllätyksen – ”Mulla on iso ongelma”