Kohu jatkuu: Luisteluvalmentaja Mirjami Penttisen seuran hallitus eroaa! – Lue tästä koko tiedote

Helsingfors Skridskoklubbin eli Helsingin Luistinklubin (HSK) hallitus on eronnut, seura kertoo tiedotteessaan. Hallitus kertoo kokeneensa, ettei sillä ole edellytyksiä jatkaa, koska seurassa on mielipide-eroja muodostelmaluistelun päävalmentaja Mirjami Penttisen toiminnasta.
Penttinen sai Suomen Taitoluisteluliiton kurinpitolautakunnalta 12 kuukauden kilpailukiellon. Lautakunnan mukaan Penttinen käytti toistuvasti epäasiallista kieltä, huusi ja nöyryytti valmennettaviaan.
HSK:n hallitus kokoontui eilen sunnuntaina jättämään vastineensa Suomen Taitoluisteluliiton selvityspyyntöön. Viikko sitten hallitus vapautti päävalmentaja Mirjami Penttisen työvelvoitteesta. Tämän jälkeen hallitus on viikon ajan selvittänyt tapahtumien kulkua, kuullut asianosaista valmentajaa ja käynyt keskusteluja seuran sisällä vanhempien ja luistelijoiden kanssa. HSK kertoi selvityksessään Taitoluisteluliitolle millaisiin toimiin seura on ryhtynyt muodostelmaluistelussa myös siinä vaiheessa, kun heräsi epäily epäasiallisesta käytöksestä. Seura on muuttanut johtamisen ja valmentamisen rakenteita, lisännyt avoimuutta harjoitusten seuraamisen ja vanhempien osallistamisen suhteen ja lisännyt valmentajien työnohjausta sekä luistelijoiden psyykkistä valmennusta.
Hallitus totesi kokouksen aikana, ettei sillä ole edellytyksiä jatkaa tehtävässään. HSK:n hallitus on jättänyt eroilmoituksen 26.1.2020. Eroon päädyttiin seurassa esiintyvien mielipide-erojen vuoksi. Nyt eronnut hallitus toimii ilman päätösoikeutta seuran ylimääräisen kokoukseen asti, jolloin seuralle valitaan uusi hallitus. Uuden hallituksen valitsemiseen asti jatkotoimenpiteet ja viestintä on rajoittunutta. Vanhan hallituksen puheenjohtaja vastaa mahdollisuuksien mukaan kysymyksiin.
HSK:n hallitus jätti eronpyyntönsä sunnuntaina. Se toimii ilman päätösoikeutta seuran ylimääräisen kokoukseen asti. Tuolloin seuralle valitaan uusi hallitus.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hiihdon maailmantähti tylytti Iivo Niskasta: ”Rehellisesti sanottuna…”
- Nooralotta Neziri palasi koti-Suomeen – hyväksyi karun totuuden: ”Ei ole enempää annettavaa”
- SE-tulos murskaksi – Suomessa hirmukaari: ”Huhhuh mikä kisa”
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Peliliike: Norjan hiihtonainen nappasi Therese Johaugin veljen
- Suvi Minkkinen jakoi ilouutisia ampumahiihtomiehen kanssa
- Hurjaa puhetta – Nooralotta Neziriltä shokkiheitto Ylelle
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Yle: Wilma Murto jätti kuin nallin kalliolle – mies veti johtopäätöksensä: ”Turha jäädä roikkumaan”
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Peliliike: Norjan hiihtonainen nappasi Therese Johaugin veljen
- Silja Kosonen pamautti mahtikaaren – naisen välitön reaktio kertoo kaiken
- Kaisa Mäkäräinen rikkoi somehiljaisuuden – päivitys olikin sitten lyhyt ja karu
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä