Kohu jatkuu: Luisteluvalmentaja Mirjami Penttisen seuran hallitus eroaa! – Lue tästä koko tiedote
Kuva: Getty Images
Helsingfors Skridskoklubbin eli Helsingin Luistinklubin (HSK) hallitus on eronnut, seura kertoo tiedotteessaan. Hallitus kertoo kokeneensa, ettei sillä ole edellytyksiä jatkaa, koska seurassa on mielipide-eroja muodostelmaluistelun päävalmentaja Mirjami Penttisen toiminnasta.
Penttinen sai Suomen Taitoluisteluliiton kurinpitolautakunnalta 12 kuukauden kilpailukiellon. Lautakunnan mukaan Penttinen käytti toistuvasti epäasiallista kieltä, huusi ja nöyryytti valmennettaviaan.
Näin HSK tiedottaa:
HSK:n hallitus kokoontui eilen sunnuntaina jättämään vastineensa Suomen Taitoluisteluliiton selvityspyyntöön. Viikko sitten hallitus vapautti päävalmentaja Mirjami Penttisen työvelvoitteesta. Tämän jälkeen hallitus on viikon ajan selvittänyt tapahtumien kulkua, kuullut asianosaista valmentajaa ja käynyt keskusteluja seuran sisällä vanhempien ja luistelijoiden kanssa. HSK kertoi selvityksessään Taitoluisteluliitolle millaisiin toimiin seura on ryhtynyt muodostelmaluistelussa myös siinä vaiheessa, kun heräsi epäily epäasiallisesta käytöksestä. Seura on muuttanut johtamisen ja valmentamisen rakenteita, lisännyt avoimuutta harjoitusten seuraamisen ja vanhempien osallistamisen suhteen ja lisännyt valmentajien työnohjausta sekä luistelijoiden psyykkistä valmennusta.
Hallitus totesi kokouksen aikana, ettei sillä ole edellytyksiä jatkaa tehtävässään. HSK:n hallitus on jättänyt eroilmoituksen 26.1.2020. Eroon päädyttiin seurassa esiintyvien mielipide-erojen vuoksi. Nyt eronnut hallitus toimii ilman päätösoikeutta seuran ylimääräisen kokoukseen asti, jolloin seuralle valitaan uusi hallitus. Uuden hallituksen valitsemiseen asti jatkotoimenpiteet ja viestintä on rajoittunutta. Vanhan hallituksen puheenjohtaja vastaa mahdollisuuksien mukaan kysymyksiin.
HSK:n hallitus jätti eronpyyntönsä sunnuntaina. Se toimii ilman päätösoikeutta seuran ylimääräisen kokoukseen asti. Tuolloin seuralle valitaan uusi hallitus.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sprinttipettymys Drammenissa – Jasmi Joensuu ei säästellyt sanojaan
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- IL: Kulisseista paljastus – Suvi Minkkinen takoi muhkeat tulot!
- Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
- Uutispommi: Ilkka Herolan kilpakumppani ja olympiavoittaja lopettaa uransa!
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Ella Junnila avautuu vaikeasta ajasta – ”maailmaa sai katella sängyn pohjalta”
- Johannes Kläbo teki hirmuisen tilin – Iivo Niskanen jäi kauas taakse
- Ruotsin mieshiihto kaaoksessa – lajilegendalta armoton arvio
- Frida Karlsson päätyi epätoivoiseen ratkaisuun – latasi suoran kommentin joukkuekaverista IL:lle
- Uutispommi: Ilkka Herolan kilpakumppani ja olympiavoittaja lopettaa uransa!
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Johannes Kläbo vietiin sairaalaan – tämä on tilanne nyt
- Se oli siinä – Joni Mäki teki kovan päätöksen
- Suuri nimi on poissa – olympiakultaa voittanut juoksija on kuollut
- Hurjaa draamaa Drammenissa – Johannes Kläbo kaatui rajusti ja loukkaantui!
- Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
- Wilma Murto: yllätysuutinen!
- Johannes Kläbo teki hirmuisen tilin – Iivo Niskanen jäi kauas taakse
- Apu: Arsi Ruuskasen testitulos hämmästytti leirillä – ”hitto tuolla on kova kone”