Nyrkkeilyn ”Eddie The Eaglen” ura päätökseen – ”Olen Britannian huonoin nyrkkeilijä ja ylpeä siitä”

Nimi Robin Deakin ei ole koskaan komeillut nyrkkeilyn listojen kärjessä tai edes lähellä niitä. Yhdellä listalla ”Rockin” on tehnyt liki lyömättömän ennätyksen. Deakin on 11-vuotisella ammattilaisurallaan otellut 55 ottelua ja hävinnyt niistä 53.
Nyt 33-vuotias Deakin on kuitenkin päättänyt, että turpiin saaminen elannon turvaamiseksi ja lauantaina edessä on ammattilaisuran viimeinen ottelu.
– Minun roolini on ollut mennä sinne ja ottaa selkääni elääkseni. En saavuttanut mitään paitsi menetin muutaman aivosolun ja olin tyhmä p…a, Deakin sanoi SunSportille.
– Kuvaisin itseäni gladiaattoriksi, joka lähtee taistoon olin valmis tai en. Moni ei tee samaa kuin minä. Moniko olisi jättänyt homman jo ensimmäisellä aidalla? Minä kieltäydyin tekemästä niin.
Deakin itse asiassa voitti ensimmäisen ammattilaisottelunsa, mutta joutui odottamaan seuraavaa – ja toistaiseksi viimeistä – voittoaan sen jälkeen yhdeksän vuotta. Itseään legendaarisen ja Suomessakin hyvin muistettavan mäkihyppääjän Eddie Edwardsin mukaan nyrkkeilyn ”Eddie The Eagleksi” kutsuva Deakin valmistautuu nyt viimeiseen taistoonsa.
Tausta on kova. Deakin syntyi molemmat jalat vammautuneina ja hän oli pyörätuolissa kuusivuotiaaksi saakka. Päälle kiusaamista koulukavereiden ja opettajien taholta.
– Aloitin nyrkkeilyn ja sanoin, että minusta tulee ammattilainen, eivätkä he selvästi uskoneet sitä.
– En unelmoinut siitä, että minusta tulisi maailmanmestari. Haaveilin että olisin tuntematon taistelija, joka tiedetään vain siitä mitä olen tehnyt.
Edessä on vielä lauantaina O2 Arenalla ottelu Mark Handleyta vastaan, eikä Deakin suuresti välitä miten ottelussa käy.
– Minut muistetaan Britannian huonoimpana nyrkkeilijänä ja olen siitä ylpeä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Peliliike: Norjan hiihtonainen nappasi Therese Johaugin veljen
- Suvi Minkkinen jakoi ilouutisia ampumahiihtomiehen kanssa
- Hurjaa puhetta – Nooralotta Neziriltä shokkiheitto Ylelle
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä
- Jessica Kähärä romahti Madridissa – Ylen suorassa lähetyksessä tuli julki koko ikävä totuus
- Ylelle shokeeraava väite – dopingia käyttänyt urheilija avasi suunsa
- Yle: Wilma Murto jätti kuin nallin kalliolle – mies veti johtopäätöksensä: ”Turha jäädä roikkumaan”
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Kaisa Mäkäräinen rikkoi somehiljaisuuden – päivitys olikin sitten lyhyt ja karu
- Jessica Kähärä romahti Madridissa – Ylen suorassa lähetyksessä tuli julki koko ikävä totuus
- Suomalaisaituri lähes kaatui – otti silti mykistävän ylivoimaisen voiton
- Silja Kosonen pamautti mahtikaaren – naisen välitön reaktio kertoo kaiken
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä
- Ylelle shokeeraava väite – dopingia käyttänyt urheilija avasi suunsa
- Somepäivityksestä selvisi: Nämä yleisurheilutähdet viettivät yhdessä yön Madridissa
- Suomalaisen pikajuoksijan kuppi meni nurin heti kisan jälkeen – ”V*ttu mitä paskaa”