Suomalaisheittäjän häkellyttävä kilpailukausi päättyi voittoon – Tuloksena kaksi Suomen ennätystä!

Moukarinheittäjä Silja Kososen huikea kilpailukausi päättyi Someron syysheittojen voittoon tuloksella 68,37. Se on sentilleen sama, kuin hänen kuluneen kesän kymmenen parhaan kilpailunsa keskiarvo. Miesten kilpailun voitti 73,70 heittänyt Henri Liipola.
– Aika täydellinen kausi tämä on ollut, kun tuli yli 71 metrin heitto, joka oli yllätys, ja voitot Kalevan kisoista ja Ruotsi-ottelusta. Tosi tyytyväinen olen, Kosonen arvioi.
– Nyt edessä on ylimenokausi ja sen jälkeen aletaan tähdätä eteenpäin. Tokion olympiakisat ovat ensi kesän päätavoite. Sinne olisi huikea päästä. Tietysti tärkeitä ovat myös 19-vuotiaiden MM-kilpailut Nairobissa ja 19-vuotiaiden EM-kilpailut Tallinnassa, jos ne kaikki järjestetään.
Kosonen, 17, häikäisi kauden aikana 19- ja 22-vuotiaiden Suomen ennätyksellä 71,34 ja erinomaisella heittovarmuudellaan. Hän heitti kesän aikana 76 mitattua kilpailuheittoa, joista reilusti yli puolet, yhteensä 42 heittoa, kantoi yli 66 metriä.
”Juoksulenkille on tehnyt mieli”
Someron Esaa edustava heittäjälahjakkuus uskoo, että valmentaja Jani Pihkasen ei ensi kautta varten tarvitse suuria muutoksia harjoitusohjelmiin tehdä.
– Varmaan aika lailla samanlaisella harjoittelulla mennään. Ehkä ylipainoista moukaria aletaan heittää enemmän, kun nyt painavin moukari oli tuo nelikiloinen. Tehoakin harjoitteluun tullee lisää, Kosonen arvioi.
Nyt Kososella on edessä ylimenokausi, joka sekin sujuu liikunnallisissa merkeissä.
– Juoksulenkille on tehnyt mieli jo pidempään. Niitä teen ja muuta peruskuntotreeniä. Kavereiden kanssa myös pelaillaan pallopelejä ja etsitään uusia frisbeegolf-ratoja, Kosonen sanoi.
Lähde: Urheiluliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hiihtotähti Katri Lylynperä yllätti uimapukuvideollaan
- Nooralotta Neziri meni kuntosalille – tämä näky sai katseet kääntymään
- Saga Andersson teki tylyt oharit – tämä oli seiväsnaisen selitys
- Lauri Vuorinen astui nyt esiin – hiihtotähti kertoi tilanteestaan
- Lotta Harala petettiin tylyllä tavalla – tämä lupaus osoittautui valheeksi
- Suomen keihästähti romahti – raju tilitys: ”Pohjamudissa”
- Therese Johaug vaihtoi lajia – jälki oli rumaa
- Maailman paras: Suomalaiselta yleisurheilijalta älytön kellotus
- Suomesta huikea korkeushyppytulos – kautta aikojen kakkoseksi
- Krista Pärmäkoski paljasti – näin ”yhteinen matka” tämän miehen kanssa alkoi
- Krista Pärmäkoski paljasti – näin ”yhteinen matka” tämän miehen kanssa alkoi
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Kaisa Mäkäräinen sai yllättäviä vierailijoita – nainen reagoi välittömästi
- Silja Kosonen sanoi sen nyt suoraan – tämä mies sai täyslaidallisen ja tästä syystä
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- Lotta Harala katosi kuvasta – nyt tuli päivitys, joka käänsi katseita: ”Hyvä luoja”
- Therese Johaug vaihtoi lajia – jälki oli rumaa
- IS:ssä shokkitieto Suvi Minkkisen tapauksesta
- Mykistävää ylivoimaa – suomalaisaituri tykitti kautta aikojen ajan
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää