Sami Jauhojärvi esitteli nerokkaan niksin – näin satojatuhansia suomalaisiakin vaivaavasta ongelmasta pääsee eroon

Hiihtolegenda Sami Jauhojärvi kertoo sosiaalisessa mediassa välillä myös urheilun ulkopuolisista asioista.
Nyt Jauhojärvi on esitellyt ratkaisun ongelmaan, joka vaivaa satojatuhansia suomalaisiakin kotitalouksia: Miten päästä eroon banaanikärpäsistä?
– Onko teiläki banaanikärpäsiä? Rouva kehitteli rohki hyvin toimivan ansan näile pienile kiusankappaleile! Laakean astiaan seuraavanlainen ”booli”: lämmintä vettä, pari tippaa Fairya (käy varmasti muuki käsitiskiaine), loraus etikkaa ja loraus punaherukkamehua. Peitä astia kelmula ja tee useampia reikiä kelmuun esim. cocktail-tikula (tuli niilekki jotaki käyttöä).
– Astia pöydäle ja sitte seuraamaan lopputulemaa. Ei banaanikärpäset meilä vielä loppunu, mutta vähentyny on. Ja kaikki niitten syötävä jääkaappiin tai tiiviseen rasiaan, niin ei ole ansale vaihtoehtobaareja auki. Noin kymmenen päivää ko malttaa pitää ylimääräset syötävät piilossa (myös biojäteastia tiiviisti suljettuna) ja ansan pöydälä, niin seuraava sukupolviki on ehtiny jo kuoriutua, eikä ehi tehä jälkeläisiä… avasi Jauhojärvi.
Jauhojärven ratkaisu sai paljon kehuja. Jotkut seuraajat esittelivät olympiavoittajalle omat kikkansa ongelmaan.
Jauhojärvi jatkaa ensi kaudella Viaplayn hiihtoasiantuntijana.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hiihtotähti Katri Lylynperä yllätti uimapukuvideollaan
- Nooralotta Neziri meni kuntosalille – tämä näky sai katseet kääntymään
- Saga Andersson teki tylyt oharit – tämä oli seiväsnaisen selitys
- Lauri Vuorinen astui nyt esiin – hiihtotähti kertoi tilanteestaan
- Lotta Harala petettiin tylyllä tavalla – tämä lupaus osoittautui valheeksi
- Suomen keihästähti romahti – raju tilitys: ”Pohjamudissa”
- Therese Johaug vaihtoi lajia – jälki oli rumaa
- Maailman paras: Suomalaiselta yleisurheilijalta älytön kellotus
- Suomesta huikea korkeushyppytulos – kautta aikojen kakkoseksi
- Krista Pärmäkoski paljasti – näin ”yhteinen matka” tämän miehen kanssa alkoi
- Krista Pärmäkoski paljasti – näin ”yhteinen matka” tämän miehen kanssa alkoi
- Suomalaisheittäjältä hirmukaari – ylivoima oli aivan järjetöntä
- Kaisa Mäkäräinen sai yllättäviä vierailijoita – nainen reagoi välittömästi
- Silja Kosonen sanoi sen nyt suoraan – tämä mies sai täyslaidallisen ja tästä syystä
- Kunnon kaaria: Suomen keihästähdeltä valtava kehitysloikka
- Lotta Harala katosi kuvasta – nyt tuli päivitys, joka käänsi katseita: ”Hyvä luoja”
- Therese Johaug vaihtoi lajia – jälki oli rumaa
- IS:ssä shokkitieto Suvi Minkkisen tapauksesta
- Mykistävää ylivoimaa – suomalaisaituri tykitti kautta aikojen ajan
- Hiihtoässä otti vaatetta pois – naisen kesäkunto ällistyttää