Aitajuoksija Annimari Korte on jakanut sosiaalisessa mediassa hieman erilaista tietoa itsestään. Nainen kertoi, kuinka pienellä budjetilla hän tuli aikanaan toimeen.

– 9€ ja 5 päiväksi hyvä päivällinen. Elin vuosia ruokabudjetilla 20€ viikossa, joskus ei ollut sitäkään ja aina sitä sai tehtyä terveellistä ruokaa, kertoi Korte Instagram-päivityksen aluksi.

– Oon todella onnellinen ja onnekas, että nykyään ei tarvitsisi kaupassa laskea jokaista senttiä, mutta se on niin iskostunut mieleen ja tapa, että sitä tekee silti edelleen, kirjoitti SE-nainen.

Korte kertoi, että budjetti oli todella tiukka myös heti paluun jälkeen. SE-ajan jälkeen tilanne kuitenkin muuttui.

– Sain ensimmäisen kerran kunnon tukia ja sponsoreita vasta Suomen ennätyksen jälkeen. Sen vuoden ennen SE:tä elin n. 800€:lla kuukaudessa, josta 700€ meni vuokraan ja muihin laskuihin. Ehkä 100€ kuukaudessa jäi omaan ja koirien ruokaan. Nykyään käytän 200-400€ kuukaudessa ruokaan kun ostan kalliimpia gluteenittomia ym tuotteita.

Korte sai paljon kiitosta päivityksestään. Monet olivat myös yllättyneitä naisen sanoista.

Tästä koko päivitys.