Krista Pärmäkoski latasi suoran viestin Ylelle

Kanadassa järjestetyt hiihdon nuorten MM-kisat olivat suomalaisittain todella upea menestystarina. Alle 20-vuotiaissa tuli viisi hiihtomitalia ja alle 23-vuotiaissa yksi mitali.
Niko Anttola (hopeaa ja kultaa), Eevi-Inkeri Tossavainen (kultaa ja pronssia) ja Eero Rantala (pronssia) toivat mitaleita alle 20-vuotiaissa. Jasmin Kähärä taas nappasi kultaa alle 23-vuotiaiden sprintissä.
Etenkin Anttola ja Tossavainen ovat saaneet viimeisen viikon aikana paljon ylistystä kotimaassa. Heistä povataan tulevaisuuden tähtiä.
Suomen maajoukkueen nykyisiin ykköstähtiin kuuluva Krista Pärmäkoski voitti 13 vuotta sitten itse MM-kultaa. Yle tiedusteli naiselta asiasta. Pärmäkoski muistutti nopeasti realiteeteista.
– Ei se mestaruus mikään takuu ole. Töitä pitää silti tehdä, mutta jos on mitalisti, silloin on lähtökohdat siihen, että pystyy menestymään myös aikuisena. Se antaa itseluottamusta, jos haaveilee ammattihiihtäjän työstä, Pärmäkoski paalutti Ylelle.
Pärmäkoski on tehnyt upean kansainvälisen uran aikuisena. Aivan kirkkain mitali puuttuu vielä kaapista.
– Kyllähän se kultamitali on kiva siellä hyllyssä, kun ei niitä aikuisten tasolla ole tullut, Pärmäkoski velmuili Ylelle.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- EM-kisojen jälkeen tapahtui – Reetta Hurskeelta ikävä paljastus
- Kerttu Niskanen myönsi karun totuuden IL:lle: ”Sitä ei voi kiistää”
- Suomalainen yleisurheilunainen puhui intiimistä aiheesta – ”Ei päällepäin näe”
- Hiihdon maailmancupissa täysi farssi – Ylelle karu paljastus
- Dorothea Wierer lähti lomalle kauden päätyttyä – naisen rantakuva ällistytti faneja: ”Todellinen kaunotar”
- Annimari Korte pöyristyi Hesarin jutusta: ”Kiusaamista” – myös Nooralotta Neziri ihmeissään
- Sieltä se tuli: Kerttu Niskasen unelma säpäleiksi?
- Hiihdon maailmantähti näpäytti IL:n toimittajaa – totuus selvisi illalla
- Kunnon menopeli – Wilma Murto hankki melkoisen luksusauton
- Nyt kävi näin – Hiihtoliitto vahvisti ikävän uutisen suomalaishiihtäjästä
- Nyt kostuu silmiä: Kaisa Mäkäräiseltä koskettava päivitys
- Dorothea Wierer lähti lomalle kauden päätyttyä – naisen rantakuva ällistytti faneja: ”Todellinen kaunotar”
- Maria Huntington esitteli uusia sporttivaatteitaan – fanit täysin myytyjä: ”No huhhuh”
- Nyt kävi näin – Hiihtoliitto vahvisti ikävän uutisen suomalaishiihtäjästä
- Sieltä se tuli: Kerttu Niskasen unelma säpäleiksi?
- Kunnon menopeli – Wilma Murto hankki melkoisen luksusauton
- Iso suomalaisuutinen varmistui – näin Krista Pärmäkoski reagoi
- Kautta aikojen teurastus? – Conor McGregor valmis järjettömään otteluun
- Suomen hiihtotähti myönsi virheensä – se saattoi maksaa kovan hinnan
- Annimari Korte pöyristyi Hesarin jutusta: ”Kiusaamista” – myös Nooralotta Neziri ihmeissään