Tästä vaiettiin kameroiden edessä – koko synkkä totuus Kristiina Mäkelästä paljastettiin

Kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelän tulokset ovat olleet alamäessä EM-hopeaa tuoneen vuoden 2022 jälkeen. Rooman EM-kisat eivät tuoneet helpotusta.
Mäkelä romahti Rooman karsinnassa ja jäi lähes metrin ennätyksestään. Kauden paras noteeraus jäi myös haaveeksi.
SE-nainen avautui asiasta viikonloppuna Instagramissa.
– Tympii kovasti, että en ole illalla mukana finaalissa. Kaikki tehtiin. Mahdollisuudet taistella taas mitalista tunnistaa jokainen. Sija 14 ei ollut sitä mitä lähdimme hakemaan. Mulle vähän hankalalta pomppualustalta 13.76, 13.74 ja 13.67 olivat jokainen lähellä. Osuma lankulle olisi riittänyt.
Mäkelä on tehnyt selväksi, että kaikki ei ole mennyt toivotulla tavalla terveyden suhteen. Nyt nainen paljasti kuitenkin koko totuuden viime kuukausista.
– Kuusi viikkoa ennen EM kisoja takareisi repesi Portugalin leirin puolivälissä, kesken tärkeimmän harjoitusjakson. Hetken ehdin jo ajatella, että oliko tämä kesä tässä. Mutta onneksi mulla on valmentajana ammattitaitoinen fyssari Tuomas Sallinen, joka on elämänsä aikana kuntouttanut niin monta takareittä, että emme antaneet periksi.
– Kuntoutuksen eteneminen näkyy videolla… Täytyy myöntää, että tuntui hurjalta tehdä pudotushyppyjä 50cm korokkeelta vain seitsemän päivää repeämän jälkeen. Tuomas sanoi ”Ei siinä tarvita takareittä, mutta saadaan iskutusta.” Niinhän se oli ja kyllä kannatti.
Mäkelä kertoi, että hänellä oli vielä tuntemuksia vain päiviä ennen kauden avausta.
– Juokseminen oli vaikeinta. Loikkia pystyi tekemään kivuttomasti ennen kuin pystyi juoksemaan kivuttomasti. Pari päivää ennen Forbachin kisaa (2 vk ennen EM) takareidessä oli vielä pieniä tuntemuksia ja se väsyi nopeasti.
– Kilpailu jännitti aikalailla. Ensimmäinen kolmiloikka suoritus repeämän jälkeen oli verkkahyppy kilpailussa. Mikä helpotus se olikaan, kun pääsin ehjänä kasaan. Koska ainut asia mihin pyrin, oli juosta rennosti ja liikkua tasapainoisesti, löytyivät lähes 14m hypyt heti. Päätimme jättää kisan neljään kierrokseen.
Mäkelä ei puhunut asiasta medialle ennen EM-kisoja. Hän kertoi, miksi päätyi tuollaiseen ratkaisuun.
– Miksi en kertonut tästä aikaisemmin? Noh… mieli teki! …etenkin Forbachin kisan jälkeen, kun olin niin innoissani siitä, että jalka kesti loikkimisen. Mutta tiesin, että mun pitää suojella itseäni vielä hieman pidempään. Arvokilpailut tuo itsessään lisää painetta ja mediassa en halunnut toistaa ikäviä tapahtumia mielessäni sekä kuulla kysymyksiä jalan tilanteesta.
– Kieli keskellä suuta vastailin haastatteluissa eikä sekään aina helppoa ollut, mutta en kokenut tarvetta selitellä, lisätä spekulointia tai vähentää muiden odotuksia.
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Puheeksi tuli Iivo Niskanen – maajoukkueesta pihalle lentäneeltä hiihtäjältä synkkiä faktoja SK:lle
- Brutaali totuus Oliver Helanderista paljastui – teki silti jättitilin
- Hehkutukselle stoppi – IL:n asiantuntijalta tylyjä totuuksia Saga Vannisesta
- Kiira Väänänen esitteli rantakuntoaan hellekuvassa – tällaisen miehen moukarinainen halusi paikalle
- Antti Sainio täräytti mahtiajan EM-kisoissa, kilpakumppanilta tylyä tekstiä
- Annimari Kortteelta suora viesti – tämän virheen monet koiranomistajat tekevät
- Elina Lampelalta upea kesäpäivitys – seiväsnaisen fanien riemu repesi
- Ella Junnila saapui stadionille – lähti saman tien menemään tämän nähtyään
- Lotta Haralalle tuli stoppi – mitään ei ollut tehtävissä
- Se oli siinä: Suomen paras keihäänheittäjä vahvisti ikävän totuuden
- Suru on suuri – SK: Kuolema koskettaa Suomen hiihtoa
- Kamera tallensi: Riitta-Liisa Roponen hempeili toisen hiihtäjän kanssa
- Salaisuus on nyt julki – valmentaja lausui IS:lle ikävää tekstiä Saga Vannisesta
- Ella Junnila saapui stadionille – lähti saman tien menemään tämän nähtyään
- Elina Lampelalta upea kesäpäivitys – seiväsnaisen fanien riemu repesi
- Kunnon keihäskaari – Suomen ennätys meni uusiksi
- Antti Sainio täräytti mahtiajan EM-kisoissa, kilpakumppanilta tylyä tekstiä
- Juhlien paikka – Krista Pärmäkoski vaihtoi bilevaihteelle tässä seurassa
- Lotta Haralalle tuli stoppi – mitään ei ollut tehtävissä
- Litsari pakaraan – Anni Vuohijoki järkyttyi: ”Vuonna 2025”