Krista Pärmäkoski vai Kerttu Niskanen? Sami Jauhojärveltä selvä näkemys

Suomen ykkösjoukkue (Kerttu Niskanen ja Jasmi Joensuu) voitti perinteisen hiihtotavan pariviestin Cognen maailmancupissa Italiassa. Suomen kakkosjoukkue (Krista Pärmäkoski ja Jasmin Kähärä) taipui seitsemänneksi.
Niskanen ja Pärmäkoski olivat melko tasavahvoja perjantaina. Joensuu oli kuitenkin odotetusti selvästi Kähärää vauhdikkaampi ja dominoi ankkuriosuutta.
Perjantaina puhutti jälleen se, ketkä valitaan Suomen MM-kisojen perinteisen pariviestiin. Asiasta keskuteltiin myös Viaplayn studiossa. Sami Jauhojärvi teki jo ennen finaalia selväksi, että Jasmi Joensuu kuuluu pariviestiin MM-kisoissa.
Jauhojärvi nosti perjantain karsinnan jälkeen Niskasen kakkoseksi tuossa rankingissa ennen Pärmäkoskea. Suomen päävalmentaja Teemu Pasanen korosti insertissä sitä, että Cognen ladut eroavat Trondheimista ja että valintoja tehdään MM-kisoissa sen hetken tilanteen perusteella.
MM-valinnat puhuttivat myös sen jälkeen, kun Niskanen ja Joensuu olivat voittaneet pariviestin. ”Musti” teki selväksi, että hän ei näe Niskasen ja Pärmäkosken välillä kunnon eroa.
– Hyvin tasalaatuista tekemistä. Tämän kilpailun perusteella ei kyllä pysty sanomaan, kumpi sieltä pitäisi MM-kisoissa valita Joensuun pariksi pariviestiin, vaan se päivän vire ratkaisee. Siinä hiihdetään esimerkiksi skiathlon pari päivää ennen parisprinttiä MM-kisoissa. Se antaa osviittaa siitä, kumpi naisista on iskussa.
Norjan kaksikko Even Northug ja Erik Valnes voitti miesten kilpailun. Ranska oli kakkonen ja Ruotsi kolmas. Suomen miesten kakkosjoukkue (Ristomatti Hakola ja Joni Mäki) oli hienosti viides.
Suomen ykkösjoukkue (Iivo Niskanen – Lauri Vuorinen) hylättiin perjantaina karsinnassa. Hylkäyksen syynä oli Iivo Niskasen toinen keltainen kortti perinteisen hiihtotavan tekniikkarikkomuksesta.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Elina Lampela täytti vuosia – ilahdutti rantakuvallaan
- Olli Hiidensalolta huikea MM-temppu – Ylen asiantuntija ei voinut käsittää tätä yksityiskohtaa
- Vielä se osaa – Kaisa Mäkäräiseltä ällistyttävä taidonnäyte Ylellä
- Dorothea Wiererin elämäntyyli saa kritiikkiä – nyt puhuu norjalaistähti
- Suvi Minkkinen avautui ongelmistaan – tästä on kyse
- Frida Karlssonin muodonmuutos ällistyttää – ”Se ei ole kaunista”
- Hiihdon MM-joukkue valittu – Vilma Nissinen avautui kunnolla
- Päävalmentaja Erik Kulstad ällistyi Suomen ampumahiihtotähden ongelmista
- Yle: Toni Nieminen sai puhelinsoiton – se oli sitten menoa
- Janne Ahonen kertoi loistavia uutisia – fanien riemu repesi
- Kunnon sontamyrskyn ainekset – Krista Pärmäkoskelle povataan ikävää uutista HS:ssä
- Wilma Murrolle ja kumppaneille shokkihoitoa – maailmalta pamahti järjetön seivästulos
- Janne Ahonen kertoi loistavia uutisia – fanien riemu repesi
- Huonostihan siinä kävi – Jasmi Joensuu suri karua kohtaloa
- Ulos MM-kisoissa – Suomen hiihtoässälle povataan kovaa kohtaloa IL:ssä
- Muistatko Magdalena Neunerin? Nyt tuli synkkä paljastus ampumahiihtolegendan elämästä
- Kaisa Mäkäräinen ei peitellyt totuutta – lausui Ylellä ääneen karun faktan Suvi Minkkisestä
- Yle: Toni Nieminen sai puhelinsoiton – se oli sitten menoa
- Kiira Väänänen esitteli näyttävää asuaan etelän helteessä – ”Uus kisa-asu?”
- Päävalmentaja Erik Kulstad ällistyi Suomen ampumahiihtotähden ongelmista