Ampumahiihdon maailmancup on palannut pieneltä tauolta MM-kisojen jälkeen. Nove Mestossa on mukana myös Suvi Minkkinen.

Minkkisen kausi on ollut mainio. Sama meno jatkui heti Nove Meston pikakilpailussa, kun Minkkinen teki nolla-ammunnan ja oli seitsemäs.

Norjan Ingrid Landmark Tandrevold ampui puhtaasti ja otti kauden ensimmäisen voittonsa. Minkkinen oli tyytyväinen tekemiseensä.

– Tiukka kisa ja kovatasoista ammuntaa tänään koko naisten porukalta. Omasta mielestäni tämä kuitenkin menee sinne parhaimpien pikakisojen joukkoon, sillä tein hyvän suorituksen. Tässä realisoituu se, kuinka lähes täydellinen kilpailu voi olla minun kohdallani mitä vain ensimmäisen ja viidennentoista välillä.

– Se riippuu paljon siitä, mitä muut tekevät. Totta kai aina elättelee toiveita, että nolla-ammunta riittäisi korokkeelle. Olen kuitenkin tyytyväinen seitsemänteen sijaan ja tasoon, jota pystyn edelleen ylläpitämään, Minkkinen kommentoi Ampumahiihtoliiton tiedotteella.

Minkkinen myönsi rehellisesti, että pieni tauko vaikutti häneen kisan alla.

– Ajatus oli tänään vaikea saada kokoon ja olin hieman hermostunut ennen kilpailua. Meinasin toistaa saman virheen vastaavista kilpailuista ja ampua hermostuneena heti ensimmäisen laukauksen ohi. Sain tilanteen kuitenkin hallintaan ja kaikkineen onnistuin tekemään ehjän suorituksen, Minkkinen selvitti.

LUE MYÖS