Yksi kova nimi on ulkona yleisurheilun MM-kisoista Tokiosta. Australian Nina Kennedy on kertonut Instagramissa, että hän ei pysty kilpailemaan maailmanmestaruudesta.

Seiväshypyssä muun muassa MM- ja olympiakultaa voittanut Kennedy on kärsinyt tällä kaudella vammoista. Tuore takaisku pakotti hänet pihalle Japanin kisoista.

– Tämä ei ole uutinen, jonka haluaisin jakaa. Joten… venäytin lihaksen jalassani yhdessä viimeisistä harjoituksistani ennen MM-kisoja (ei lähellä leikkauskohtaa, mikä on sentään voitto). Olen surullinen kertoessani, että joudun vetäytymään MM-kisoista.

– Vaikka olen pettynyt, olen ylpeä itsestäni, että yritin palata ja asettaa itseni parhaaseen mahdolliseen asemaan hypätäkseni korkealle MM-kisoissa. Voin aidosti sanoa tehneeni kaikkeni, annoin kaikkeni, ja se jo itsessään on onnistumisen mitta.

– Urheilu voi olla julmaa, mutta loukkaantumiset ovat vain osa matkaa, ja se on ihan okei, päivitteli Kennedy.

Wilma Murto, Elina Lampela ja Saga Andersson edustavat Suomea MM-kisojen naisten seipäässä.

LUE MYÖS