Maastohiihtäjä Vilma Nissinen, 28, on kääntänyt Tour de Skin -kohunsa omaksi edukseen.

Nissinen perusti Mogadishu-kohun jälkeen oman tekstiilituotesarjan, joka sisältää t-paitoja, huppareita, lippalakkeja ja kangaskasseja. Tuotteisiin on painettu kohun aikana mediassa esillä olleita termejä.

– Mulla on tunnetusti hyviä ideoita. Aika paljon tuli ihmisiltä viestiä, että he haluaisivat tukea minua. Sitten piti löytää kanava siihen, Nissinen kertoo Iltalehdelle.

Malliston huumori on osuva: myynnissä on muun muassa huppari, jossa lukee ”B-luokan hiihtäjä”. Termi on peräisin STTK:n entisen puheenjohtajan Antti Palolan kommentista, joka oli aiemmin pikaviestipalvelu X:ssä kutsunut Nissistä B-luokan hiihtäjäksi. Palola pyysi myöhemmin julkisesti anteeksi.

– Kauppa on käynyt hyvin, Nissinen kuvailee.

Nissisen reaktiosta voi päätellä, että pankkitili on kiittänyt.

– En ole paljastanut summaa kenellekään. Voin hymyillä, kun asiaa mietin, Nissinen kertoo.

Nissinen valmistautuu parhaillaan uransa ensimmäisiin olympialatuihin, kun hän lauantaina kilpailee 10+10 kilometrin yhdistelmähiihdossa.

LUE MYÖS: