Tässä on Suomen mäkimaajoukkueen uusi päävalmentaja

Suomen mäkihyppymaajoukkueen luotsiksi nousee itävaltalainen Andreas Mitter.
Hiihtoliiton johtokunta on hyväksynyt mäkihypyn ja yhdistetyn johtoryhmän esityksen uudesta päävalmentajasta. Mitterin sopimus on kaksivuotinen, jossa on lisäksi yhden vuoden optio.
Itävallan B-maajoukkuetta viimetöikseen luotsannut Mitter oli Hiihtoliiton ensisijainen vaihtoehto päävalmentajaksi. Ennakkokartoituksen tehneen olympiakomitean huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Kojonkosken suosituksen mukaan valmentajaa lähdettiin hakemaan vahvan laji- ja valmennuskulttuurin maasta Itävallasta.
Mäkihypyn ja yhdistetyn johtoryhmän puheenjohtaja Lauri Kettunen on tyytyväinen neuvottelujen tuottamaan tulokseen ja näkee Mitterissä mäkihypyn lajikulttuurin uudistajan sekä erittäin pätevän valmentajan.
– Maajoukkueelle on nyt saatu ulkomainen päävalmentaja, jonka uskon pystyvän ammattimaisella ja modernilla tavalla johtamaan urheilijoiden ja valmentajien joukkoa. Hänen kanssaan käyty keskustelu tavoitteistamme ja toimintakulttuuristamme vakuuttivat. Hänellä on eteenpäin menemisen ja kehittymisen vahva tahtotila, Kettunen sanoo tiedotteessa.
Mäkihypyn kokonaistilanteen kartoituksessa Kojonkosken ja Kettusen lisäksi olivat asiantuntijana Mikko Virmavirta ja Hiihtoliiton toiminnanjohtaja Mika Kulmala, joka on tyytyväinen valintaan tiukan taloudellisen ajan keskellä.
– Mitter tuo mukanaan uusia ja luovia ratkaisuja toimia rajallisten resurssien kanssa. Hänellä on Keski-Euroopassa hyvät verkostot ja uskomme mäkijoukkueemme toiminnan parenevan tiukasta taloudellisesta tilanteesta huolimatta, Kulmala kertoo.
Tulevien viikkojen aikana mäkijoukkueelle kootaan valmennus- ja huoltotiimiä sekä rakennetaan suomalaisen mäkihypyn toimintaa entistä vankemmalle pohjalle. Uusi päävalmentaja saapuu Suomeen töihin huhtikuun puolessa välissä.
Lähde: Hiihtoliitto
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaiken piti olla kunnossa: Ikävä tieto Ronnie O’Sullivanin tilasta
- Emma Tainio ällistytti muodonmuutoksellaan Ruotsi-ottelun alla – ”Niin upee”
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- IS:lle ladattiin melkoista tekstiä 17-vuotiaasta Ella Mikkolasta
- Nooralotta Neziriltä katosi kisoista – nyt tuli karu paljastus: ”Aikamoinen shokki”
- Nainen varasti huomion Perttu Hyvärisen videolla – epäilys heräsi
- Ella Junnila poseerasi kiekkomiehen kanssa – kertoi ilouutisia
- Norjan hiihtotähteä syytetään poikkeuksellisesta huijauksesta – pääsi kuin koira veräjästä
- Se oli siinä? Reetta Hurske sai karun uutisen
- Erostaan ilmoittanut Jani Sievinen palasi työpaikalle – siellä odotti brutaali viesti
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- Suomen hiihtonaisen maajoukkueleiri sai romanttisen käänteen
- Erostaan ilmoittanut Jani Sievinen palasi työpaikalle – siellä odotti brutaali viesti
- Suomen joukkue Ruotsi-otteluun valittiin – Lotta Harala ei voinut käsittää tätä tietoa
- Nooralotta Nezirin kuvaukset saivat yllätyskäänteen – ”Tehdään tästä pakaravideo”
- IS:lle ladattiin melkoista tekstiä 17-vuotiaasta Ella Mikkolasta
- Suru-uutinen: Suomalainen olympiatähti on kuollut
- Hurjaa jälkeä: Kuulantyöntäjä Emilia Kangas murskasi ennätyksensä
- Entinen treenikaveri laukoi IS:lle tylyä tekstiä Wilma Murrosta
- Ella Junnila poseerasi kiekkomiehen kanssa – kertoi ilouutisia