Tässä on Suomen mäkimaajoukkue MM-kisakaudelle – ”Täytyy keskittyä kahteen asiaan”
Kuva: Getty Images
Suomen mäkihyppymaajoukkueeeseen kaudelle 2016-2017 on nimetty viisi urheilijaa. Tämän lisäksi nimettiin myös nuorten juniorimaajoukkueet ja haastajaryhmä. Naisten maajoukkueeseen valittiin Julia Kykkänen.
Mäkihypyssä viiden miehen lisäksi nuorten maajoukkueessa ponnistaa kolme lupaavaa hyppääjää. Haastajaryhmään valmennuskaksikko Andreas Mitter – Lauri Hakola nimesi seitsemän hyppääjää.
Päävalmentaja Mitter haluaa tietoisesti ryhmistään pieniä, sillä kyseinen vaihtoehto tuo hyppääjille enemmän mahdollisuuksia. Mitterin mukaan hänellä on kaksi pääpainopistettä, jotka ovat maailmancup MM-kotikisoineen sekä junioritoiminta.
– Tärkeää on, että meidän joukkueessa toiminta on hyvää. Meidän täytyy keskittyä kahteen asiaan, ensimmäinen on maailmancup ja kotikisat Lahdessa, siellä meillä pitää olla tasapainoinen joukkue. Toinen on junioritoiminta. Siksi tarvitsemme hyvän, tasapainoisen joukkueen.
Mitterin mukaan henki joukkueen sisällä on lupauksia antavaa. Katseet vaikuttavat olevan tulevassa, sillä Mitter tietää, että alkaneen työn tulee jatkua päivittäin jatkossakin.
– Tunnen, että me luodaan uutta filosofiaa ja uutta solidaarisuutta – joukkuehenkeä – joukkueessa. Me tarvitsemme aikaa, mutta meidän on tehtävä tätä joka päivä.
Kansainvälisiin kilpailuihin osallistumista rajoittavat maiden kiintiöpaikat. Suomella on kesä-GP:lle lähdettäessä neljä (4) maailmancupin ja kolme (3) Continental Cupin kiintiöpaikkaa.
– Kansainvälisesti hyppääjäkiintiöt ovat meillä pienet, mikä tarkoittaa, että meillä ei ole (lähitulevaisuudessa) monia hyppääjiä kansainvälisissä kilpailuissa. Yksi tehtävämme on myös kiintiöiden kasvattaminen, päätti Mitter.
Naisten maajoukkueeseen valittiin oikeutetusti Kykkänen. Maajoukkuetta voidaan täydentää kevään aikana.
Lähde: Hiihtoliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista