Judoka Juho Reinvall aloittaa urakkansa Riossa lauantaina – ”Ei mitään hävittävää”
Suomen yhtenäisenä aina Münchenin olympialaisista 1972 kestänyt judokoiden sarja jatkuu lauantaina Riossa, kun Juho Reinvall ottelee 60 kg sarjassa.
– Kunnia olla osa jatkumoa, jossa Suomella on ollut judoedustaja joka kerta vuodesta 1972 alkaen. Olympiapaikan saavuttaminen oli urani kohokohta, joten ei minulla ole täällä mitään hävittävää, Reinvall kertoi joukkueen tieodotustilaisuudessa Rion olympiakylässä torstaina.
Miesten kevyimmän painoluokan edustajamme kohtaa olympia-avauksessaan lauantaina iltapäivällä Suomen aikaan voittajan ottelusta Tsogtbaatar Tsend-Ochir MGL – Jose Ramos GUA (klo 16). Kumpaakaan Reinvall ei ole aiemmin kohdannut.
Mongolialainen oli viime MM-kilpailuissa Astanassa 2015 yhdeksäs ja hän on tämän vuoden Aasian mestaruuskilpailujen pronssimies. Guatemalalainen puolestaan sijoittui MM-kisoissa 17:nneksi. Reinvallin ottelu on kello 16 Suomen aikaa alkavan ottelutapahtuman neljäs tatamilla 1.
Voitolla Reinvallin seuraava vastustaja tulisi otteluparista Won-Jin Kim KOR – Elios Manzi ITA. Korealainen on kaksien edellisten MM-kisojen pronssimies ja hallitseva Aasian mestari, kun taas italialainen EM-kisojen pronssimies ja mm. Almatyn GP-voittaja tältä vuodelta.
Almatyssa 20-vuotias Manzi pudotti puolivälierissä Reinvallin jatkosta. Kimin Rienvall kohtasi puolestaan helmikuussa Düsseldorfin GP:ssä, jossa korealainen oli parempi.
60 kilon sarjassa mukana on 35 judokaa. Kuusi judokaa aloittaa ottelut 1. kierrokselta ja loput 29 2. kierrokselta. Kaikki ottelut käydään lauantaina.
Lähde: Judoliiton tiedote
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yle: Eero Hirvosen moka laukaisi uskomattoman tapahtumasarjan – yllättävä puhelu pelasti kaiken
- Maailmancup huipentuu USA:ssa – Ruotsi tuo kaikki tähdet
- Suvi Minkkinen taisteli palkintopallille – voittaja teki yllättävän eleen
- Suomalaiset säväyttivät Holmenkollenin mäessä
- Krista Pärmäkosken uran viimeinen hetki sai Jessie Digginsin itkemään
- Huomionhakua vai huumoria? – Hiihtäjän tempaus kuohutti Holmenkollenissa
- Pelko, vakoojajuoni ja olympiakulta – Alysa Liun uskomaton tarina
- Arsi Ruuskasen kyyti hyytyi pahasti – Aino-Kaisa Saarinen esittää epäilyn
- Legendaarinen hiihtojuhla kärsii – sumu ja tyhjät katsomot huolestuttavat
- Suomalaisen huima kehitys huomattiin – olympiamitalisti ylistää Suvi Minkkistä
- Suomalaisen huima kehitys huomattiin – olympiamitalisti ylistää Suvi Minkkistä
- Katsojat hieroivat silmiään – hiihtäjä joi olutta kesken kilpailun
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Suvi Minkkinen taisteli palkintopallille – voittaja teki yllättävän eleen
- Arsi Ruuskasen kyyti hyytyi pahasti – Aino-Kaisa Saarinen esittää epäilyn
- Huomionhakua vai huumoria? – Hiihtäjän tempaus kuohutti Holmenkollenissa
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
- Käsittämätön vaaratilanne syöksylaskussa – katso tilanne
- Legendaarinen hiihtojuhla kärsii – sumu ja tyhjät katsomot huolestuttavat