Suomalaisurheilija ruoskii Rion olosuhteita – ”Joka päivä löytyy jotain hajonnutta”

Sulkapalloilija Nanna Vainio pääsee Riossa tositoimiin torstaina.
Avausottelussa naisten kaksinpelissä hän kohtaa maailman ykköspelaajan espanjalaisen Carolina Marinin. Ottelu on ilmoitettu alkavan Suomen aikaan klo 17.55, mutta ottelu tulee luultavasti myöhästymään, sillä edeltävät ottelut ovat aikataulutettu todella tiukoiksi.
Vainio on viettänyt Rio De Janeirossa nyt viikon ja on päässyt nauttimaan olympialaisten tunnelmasta treenauksen ohella. Isoon kisahalliin on myös pitänyt hakea tuntumaa.
Vainion mukana Riossa on hänen henkilökohtainen valmentajansa indonesialainen Teguh Santoso, jonka kanssa hän on treenannut kaksi kertaa päivässä nilkan lievästä nyrjähdyksestä huolimatta. Vainio on myös hieman vilustunut.
– Treenit ovat kuitenkin sujuneet hyvin. Olemme treenanneet monen eri maalaisen pelaajan kanssa ja yritetty parhaamme mukaan valmistautua kisoihin, Vainio kuvailee.
Kisahalli sijaitsee aivan kisakylän vieressä ja Vainion mukaan hotellin ovelta hallin ovelle kulkee kävellen noin 10 minuuttia.
– Kaikki täällä on suurta ja mahtavaa ja myös sulkapallohalli on iso. Siellä tulee aika paljon, etenkin sivusuuntaan, joten hallissa on tullut pelattua paljon, jotta löytyisi hyvä tuntuma isoon halliin ja tuuleen. Myös kisapallot ovat aika hitaat, Vainio kuvailee.
– Vaikka kisakylässä kaikki on suurta ja upeata, niin ei täällä ole mitään hirveän hienoa. Aika huonolaatuista, sillä esimerkiksi tiistaina kun tuuli, niin täällä meinasi rakennukset hajota. Ja huoneet ovat vähän sinne päin. Joka päivä täältä löytyy jotain hajonnutta tai jotain mikä ei vaan toimi, hän harmittelee.
Omien pelien lisäksi Vainio odottaa, että pääsisi katsomaan purjehdusta ja Copacabanalle.
– Mun huonekaveri (Noora Ruskola) on purjehtija ja haluaisin päästä katsomana hänen kisaansa joku päivä. Olen myös kuullut, että Copacabanalla on hienoa ja olisi hienoa nähdä se, sillä sulkapallohalli on aika keskellä ei mitään.
Lähde: Sulkapalloliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- MTV:n yleisurheilulähetys sai dramaattisen alun – yksi olikin poissa
- Elina Lampelalle täysi katastrofi – lausui välittömästi suorat sanat
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Lotta Harala avautui – kärsii kiusallisesta intiimiongelmasta
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- Kaisa Mäkäräinen astui esiin hädän hetkellä – näin nainen kommentoi
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi