Pistepörssin kärkinimi valittiin Salibandyliigan kuukauden pelaajaksi

Salibandyliigan marraskuun pelaajaksi eli Loiste-pelaajaksi on valittu yleisöäänestyksellä Nokian KrP:n hyökkääjätähti Henri Johansson! Kohti liigan kaikkien aikojen pisteykkösen asemaa jyräävä Johansson takoi ”Näätien” marraskuun kolmessa ottelussa ihanat tehot 6+3.
Johansson johtaa Salibandyliigan tämän kauden pistepörssiä 12 otteluin saldolla 23+11=34. Urallaan niin miesten kuin nuortenkin MM-kultaa juhlinut tarkka-ampuja on uransa 369 liigaottelussa tehtaillut hurjat tehot 434+323=757. Hän on enää viiden pisteen päässä liigan kaikkien aikojen tehomiehestä Mikko Kohosesta.
Naisten Salibandyliigan kuukauden pelaajaksi valitsi maajoukkueen valmennustiimi SB-Pron hyökkääjä Karoliina Kujalan. Liigakakkosina komeilevat nurmijärveläiset voittivat marraskuun kaikki kolme otteluaan, ja jokaisessa niistä työllisti pöytäkirjanpitäjiä Kujala.
Hän laukoi marraskuussa viisi liigamaalia ja syötti kolme. Kujala ehti marraskuussa myös edustaa Suomea neljän maan EFT-turnauksessa Sveitsin Schaffhausenissa, jossa hän teki kolme maalia ja syötti yhden.
Divarin kuukauden pelaaja valittiin perinteisesti sarjan valmentajien äänestyksellä, ja lokakuussa joukosta erottui Loviisan Torin hyökkääjä Jonas Hällfors. Hän oli isossa roolissa, kun kuukauden aikana kuusi ottelua urakoinut Tor nousi sarjataulukossa jo neljänneksi. Jonas Hällforsin omat tehot marraskuun otteluissa olivat 8+1.
Illoista isoin nähtiin 5-4-kotivoitossa Josbasta, kun Hällfors iski joukkueensa maaleista neljä kruunaten rupeamansa jatkoaikaosumalla.
Lähde: Floorball.fi
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Silja Kosonen teki muutoksen ulkonäköönsä – Tokion MM-kisoissa kaikki sen sitten näkevät
- Koko synkkä totuus on nyt julki: Suomalaisjuoksija koki karun kohtalon – ”Loppui happi”
- Elina Lampela tuli kotiin – seivästähteä odotti järkyttävä yllätys
- Robert Helenius joutui hirveään paikkaan – ei ollut koskaan kokenut vastaavaa
- Jasmi Joensuu sohaisi ampiaispesää – tajusi välittömästi, millainen sontamyrsky voi olla luvassa
- Jani Sievinen vertaili Suomea ja Norjaa – löysi valtavan eron yhteiskuntien välillä
- Seivästähti Saga Andersson avautui ongelmistaan
- Hiihtomies ei koskaan saapunut kotiin – karu totuus selvisi seuraavana päivänä
- Seiväslegenda Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi Armand Duplantisin ylistyksen keskellä
- Kalle Palander heitti haasteen suomalaislegendalle – vastaus oli viinanhuuruinen
- Kunnon kaari: Suomalaisheittäjä esitti mykistävää ylivoimaa – voitto yli 14 metrillä
- Jäähyväisten aika: Kerttu Niskanen poseerasi valmentajamiehensä kanssa
- Jasmi Joensuu sohaisi ampiaispesää – tajusi välittömästi, millainen sontamyrsky voi olla luvassa
- Tapaus Reetta Hurske – koko totuus on nyt julki
- Seiväslegenda Sergei Bubka puhui suunsa puhtaaksi Armand Duplantisin ylistyksen keskellä
- Hiihtomies ei koskaan saapunut kotiin – karu totuus selvisi seuraavana päivänä
- Robert Helenius joutui hirveään paikkaan – ei ollut koskaan kokenut vastaavaa
- Seivästähti Saga Andersson avautui ongelmistaan
- Valehtelulle loppu: Suomen paras keihäänheittäjä paljasti nyt totuuden
- Ruudun selostaja sai tarpeekseen – laukoi brutaaleja totuuksiaan Lauri Markkasesta