Yleisurheilun EM-hallikisat lähestyvät – ”Monelle läpilyöntipaikka”

Yleisurheilun hallikauden kiintopisteet ovat Pohjoismaiden hallimaaottelu Tampereella, SM-hallit Jyväskylässä ja 17-22-vuotiaiden SM-hallit Turussa.
Kansainvälisen kilpailukauden huipentavat EM-hallit maaliskuussa Belgradissa. Suomen Urheiluliiton (SUL) valmennusjohtaja Jorma Kemppainen uskoo, että kisoihin lähtee Suomesta 8-10 urheilijan joukkue.
– Jos Belgradin EM-halleja ajatellaan, väkevimmät menestyjäkellokkaat ovat kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä, aitajuoksija Nooralotta Neziri ja seiväshyppääjä Wilma Murto, Kemppainen ennustaa.
– Myös seiväshyppääjä Minna Nikkanen on lupaavassa kunnossa. Odotan myös, että muiden muassa pika-aituri Elmo Lakka, kolmiloikkaaja Simo Lipsanen, kuulantyöntäjä Arttu Kangas, korkeushyppääjä Linda Sandblom ja ainakin 1-2 miespituushyppääjää ja Nezirin ohella 1-2 naispika-aituria rikkoo EM-kisojen tulosrajan.
Kemppainen muistuttaa, että olympiakisojen jälkeiset EM-hallit ovat ja ovat olleet monelle urheilijalle luonnollinen läpilyöntipaikka.
– Neljä vuotta sitten Eero Haapala ponnisti pituushypyssä neljänneksi, Nooralotta Neziri juoksi 60 metrin aitojen finaalissa ja Ella Räsänen juoksi hienosti 400 metrillä. Muitakin hyviä suomalaissuorituksia nähtiin, Kemppainen muistelee.
Heittäjillä Euroopan cup Kanarialla
Talven kilpailuruletti on jo hyvässä vauhdissa. Maajoukkueurheilijoille ensimmäinen etappi on Tampereen hallimaaottelu. Sinne katsastetaan urheilijoita Vaasassa 2. helmikuuta, Jyväskylässä 4. helmikuuta ja Helsingissä 4.-5. helmikuuta sekä 28. tammikuuta.
Kiekon, moukarin- ja keihäänheiton talvisen kilpailukauden huipentavat kunkin lajin SM-hallikilpailujen ohella maaliskuun puolivälissä Kanarialla, Las Palmasissa kilpailtava heittolajien talvinen Euroopan cup.
– Heittäjillä on nyt ehkä hieman aikaisempia vuosia suurempi kiinnostus kilpailla tässä tapahtumassa. Kiinnostusta on kaikissa heittolajeissa, mutta lopulliset päätökset ketkä mukaan ovat lähdössä, muhivat helmikuun puoliväliin saakka, Kemppainen sanoo.
Lontoon MM-kisoihin tähtäävien kilpakävelijöiden kausi alkaa maaliskuussa Slovakian Dudincessa 50 kilometrin kilpailulla.
Lähde: Yleisurheilu.fi
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Riitta-Liisa Roposelta päivitys – tämä ei jätä paljon epäselväksi väleistä Toni-mieheen
- Senni Salminen katosi täysin kuvasta – nyt saatiin selvä viesti naisen tilasta
- Antti Tuisku myönsi brutaalin totuuden hiihtoprojektistaan – maksoi kovan hinnan
- Eveliina Määttänen lausui Ylelle harvinaisen selvän viestin sukupuoltaan korjaavista urheilijoista
- Huoli heräsi – IL:lle raju väite Jasmi Joensuun kesäkunnosta
- Nyt koetellaan yleisurheiluparia – Jessica Kähärä ja hänen rakkaansa synkässä tilanteessa
- Topi Raitanen lipsautti karun totuuden suomalaisesta yleisurheilusta
- Ampumahiihtolegenda Kaisa Mäkäräisen sydän särjettiin
- Se oli siinä: Suomalaisjuoksija teki todella rajun ratkaisun
- IS: Yleisurheilulegenda katsoi hetken Saga Vannisen touhua – veti nopeasti brutaalin johtopäätöksen
- Ampumahiihtolegenda Kaisa Mäkäräisen sydän särjettiin
- Nyt koetellaan yleisurheiluparia – Jessica Kähärä ja hänen rakkaansa synkässä tilanteessa
- Suomen hiihtotähden leiri ohi – viinapuheet alkoivat taas
- IS: Yleisurheilulegenda katsoi hetken Saga Vannisen touhua – veti nopeasti brutaalin johtopäätöksen
- Se oli siinä: Suomalaisjuoksija teki todella rajun ratkaisun
- Muuttokuorma lähti: Johanna Matintalo teki tilannepäivityksen
- Huoli heräsi – IL:lle raju väite Jasmi Joensuun kesäkunnosta
- Krista Tervo teki merkittävän muutoksen ulkonäköönsä – tämä näky tulee pian tutuksi kaikille
- Ristomatti Hakola julkaisi yhteiskuvan rakkaansa kanssa – viesti olikin sitten tyly
- Iivo Niskanen astui esiin – teki päivityksen tilanteestaan