Europaikka häämöttää – Laura Pihlajamäki oivassa vedossa Ranskassa
 
								
		
		Laura Pihlajamäen Nantesin asemat Ranskan lentopalloliigassa ovat mainiot.
Nyt Nantes löi kotonaan Venellesin 3-0 (27-25, 25-14, 25-23) suomalaisen tehtyä yhdeksän pistettä viiden torjuntapisteen kruunaamana.
– Meidän torjunta-puolustus toimi hyvin ja saimme tärkeät pisteet kotiin, Pihalajamäki tiivisti.
Nantes on nyt liigassa komeasti toisena viisi pistettä Mulhousen perässä ja pisteen Beziersiä edellä. Paikka neljän parhaan joukossa alkaa olla hyvin hanskassa. Runkosarjaa on jäljellä enää neljä kierrosta.
– Kun runkosarjan neljä parasta saa paikan ensi vuoden Europeleihin, on se hyvä palkinto. Seuran virallinen tavoite on olla juurikin neljän parhaan joukossa runkosarjan jälkeen ja pelata europelejä ensi kaudella, Pihlajamäki kertoi.
Koskelolla sama vastustaja illasta toiseen
Saksassa Saana Koljosen Vilsbiburg voitti VCO Berlinin 3-0 (25-21, 25-19, 25-16) ja Kaisa Alangon Münster hävisi Stuttgartissa 0-3 (19-25, 18-25, 15-25). Alanko ahersi kentällä koko pelin ja Alanko päätöserän omassaan. Roosa Koskelon edustama liigakärki Branik Maribor kaatoi kolmantena majailevan Aliansan Slovenian liigassa 3-0 (25-12, 25-22, 25-21). – Ei ollu ehkä parasta peliä meiltä, mutta tehtiin mitä tarvitsi. Kohdataan Aliansa vielä kolmannen kerran tässä reilun viikon sisään, tiistaina cupin toisessa puolivälierässä, Koskelo kertoi. Avausosan Maribor voitti 3-0.Valmentajilla hyvää ja huonoa
Sveitsin liigassa Teemu Oksasen valmentamalla Kanti Schaffhausenilla oli kaksi peliä loppuviikosta, joista irtosi neljä pistettä. Luzern oli kotonaan niukasti parempi 3-2 (25-16, 25-27, 25-20, 23-25, 15-13), mutta sarjakolmonen Franches Montagnes kaatui komeasti 3-1 (16-25, 25-22, 25-21, 25-13). – Tärkeimpänä muutoksena tässä kevään edetessä on tapahtunut, että joukkue on alkanut uskoa, että meillä on mahdollisuus voittaa kovempia joukkueita. Toki tappiopeli Luzernia vastaan söi taas hieman parantuneita asetelmia, Oksanen totesi. Schaffhausen (6-18) on kahdeksantena, kahden voiton päässä kuuden joukkueen pudotuspelirajasta. Teemu Sarnan valmentama Lindesberg hävisi Ruotsin liigassa kotonaan Engelholmille 0-3 (15-25, 18-25, 17-25). Iida Murron Örebro ei pelannut. Örebro (13-5) on sarjassa kolmantena ja Lindesberg (11-7) neljäntenä. Lähde: LentopalloliittoLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- Nöyryyttävä video – hiihtotähdet aukoivat päätään Iivo Niskaselle
- Krista Pärmäkosken suhde-elämä puhuttaa – nuori mies avasi suunsa Seiskassa
- Täysin erilainen veto – Wilma Murto tekee uuden aluevaltauksen
- Ville Klinga pamautti rajun väitteen Tapio Suomisesta
- Shokkikäänne: Mari Eder palannut ampumahiihtoon – toisen maan maajoukkueessa
- Tästä vaiettiin – totuus Janne Ahosesta julki IL:ssä
- Emma Tainion ”keimailevat” ja ”tyrkyttelevät” päivitykset raivostuttavat – nainen antoi nyt palaa
- Suomalainen pesisnainen koki rajun kohtalon – ”Sanoi itsensä lopullisesti irti”
- Iivo Niskaselle loistavia uutisia – lausui jäätävät kaksi sanaa
- Krista Pärmäkoskelta selvä päivitys – tämän totuuden nainen on nyt ymmärtänyt
- Iivo Niskaselle loistavia uutisia – lausui jäätävät kaksi sanaa
- Hirmukaari – suomalainen keihäsässä murskasi ennätyksensä
- Suomen hiihtotähti romahti – ”Elämäni ylivoimaisesti huonoimmat testitulokset”
- Tästä vaiettiin – totuus Janne Ahosesta julki IL:ssä
- Annimari Kortteen elämässä iso henkilökohtainen muutos
- Emma Tainion ”keimailevat” ja ”tyrkyttelevät” päivitykset raivostuttavat – nainen antoi nyt palaa
- Shokkikäänne: Mari Eder palannut ampumahiihtoon – toisen maan maajoukkueessa
- Krista Pärmäkoskelta selvä päivitys – tämän totuuden nainen on nyt ymmärtänyt
- Tämä mies avasi Wilma Murron kirjan – ällistyi siitä mitä hänestä kirjoitettiin
- Ville Klinga pamautti rajun väitteen Tapio Suomisesta
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			