Beach volleyn EM-kisat käyntiin – suomalaismiehet harvinaisessa tilanteessa

Keskiviikkona Latviassa alkavissa beach volleyn EM-kisoissa nähdään suomalaisittain ennätysosanotto.
Jurmalan upeissa maisemissa loppuviikolla järjestettävään EM-lopputurnaukseen selviytyi peräti neljä suomalaisparia. Viimeisen vuosikymmenen aikana aikuisten arvokisamenestyksestä ovat vastanneet naiset.
Nyt Euroopan mantereen paremmuudesta taistelee myös miesten ykkösparimme Pekka Piippo / Jyrki Nurminen.
– Tulossa on varmasti ikimuistoiset kisat. Hienoa päästä vihdoin arvokisoihin – seitsemän vuotta on tullut jo Suomen kentillä pelattua. Keskiviikkona lähdetään kaatamaan Itävallan paria ja sitten haastetaan kahta kovaa puolalaiskaksikkoa. Tavoitteena on päästä alkulohkosta jatkoon, Nurminen sanailee.
Naisistamme mukana EM-kisoissa ovat tuoreet Suomen mestarit Taru Lahti-Liukkonen ja Anniina Parkkinen sekä Ida Sinisalo / Niina Ahtiainen ja Riikka Lehtonen / Nette Tuominen.
Lahti-Liukkoselle Jurmalan turnaus on jo viides aikuisten EM-tasolla, mutta tähän mennessä jokainen finaaliturnaus on päättynyt alkulohkoon. Nyt mietitäänkin enemmän itse peliä kuin lopputulosta.
– Yhteispeli Anniinan kanssa on sujunut tällä kaudella todella hyvin, joten luottavaisin mielin kisoihin lähdetään. Ensimmäinen tavoite on päästä lohkosta jatkoon, mutta eletään hetkessä ja pelataan pallo kerrallaan. Nautitaan kentällä – sitä kautta se menestyskin sitten tulee, Lahti-Liukkonen uskoo.
Molemmissa sarjoissa 32 paria on jaettu kahdeksaan neljän joukkueen alkulohkoon, joista kolme parasta etenee pudotuspeleihin.
– Odotan, että EM-kisoissa suomalaispareja nähdään kentällä myös alkulohkojen jälkeen. Toki se on haastavaa, mutta tällä tasolla ei pidäkään olla helppoja pelejä. Jokainen ottelu on pysyttävä pelaamaan hyvällä tasolla, päävalmentaja Kai Liukkonen näkee.
Alkulohkojen ottelut pelataan keskiviikkona ja torstaina. Lohkoykköset aloittavat 24 joukkueen pudotuspelikaavion suoraan sen toiselta kierrokselta. Välierät ja mitaliottelut pelataan lauantaina ja sunnuntaina.
Kautta aikojen paras suomalaissijoitus aikuisten EM-kisoissa on Emilia ja Erika Nyströmin pronssimitali Berliinistä vuonna 2010. Edellisen kerran suomalaismiehet pelasivat EM-hiekalla vuonna 1993. Tuolloin Janne Pulkkinen ja Petri Sainio sijoittuivat Espanjan Almeriassa yhdeksänneksi.
Lähde: Lentopalloliitto
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Eron hetki – suomalaiset hiihtotähdet lähtivät eri suuntiin
- Suomalainen yleisurheilutähti hempeili vaalean rakkaansa kanssa – onnitteluja sateli
- Legendaarinen Yle-ura ohi – näin kirjoitti Laura Arffman
- Suomen ennätys – seitsenottelijalta kova temppu maailmalla
- Nooralotta Nezirin käyttäytyminen ällistytti – pika-aiturilta selvät sanat Ylen toimittajalle
- Jasmi Joensuulta iloinen tilannepäivitys – tämä näky sai naisen riemastumaan
- Lotta Harala haastoi miehen – jälki oli karua
- Kuvat julki: Moukaritähti Silja Kosonen vaihtoi vapaalle melkoisella tavalla
- Krista Pärmäkoski teki oharit – kilpasiskolta selvät sanat
- Nainen vuosien takaa ilmestyi yllättäen Jani Sievisen elämään
- Suomen ennätys – seitsenottelijalta kova temppu maailmalla
- Miesvalmentaja sekoili Suomen ampumahiihtonaisten kanssa
- Yllätyskäänne: Yleisurheilijanainen riisui kaiken
- Robert Helenius antoi nyrkkiensä puhua Helsingissä – jälki oli melkoista
- Seiväsnaisen lempi leiskui julkisesti – Wilma Murto hihkui ilosta
- Lotta Harala haastoi miehen – jälki oli karua
- Legendaarinen Yle-ura ohi – näin kirjoitti Laura Arffman
- Krista Pärmäkoski teki oharit – kilpasiskolta selvät sanat
- Se oli siinä: Suomalainen pikajuoksija lopettaa uransa – Lotta Haralan mieli meni matalaksi
- Suomen ennätys – nyt pamahti huikea moukarikaari