Hiihdon kuusinkertainen olympiamitalisti Harri Kirvesniemi oli kova menijä myös juoksuradalla.

Iltalehti uutisoi Kirvesniemen hurjasta juoksutuloksesta vuoden 1981 syksyltä.

– 23-vuotiaana hän juoksi Tampereella opiskelijoiden puistojuoksuviestissä 4 850 metriä aikaan 13.10. Tasaisella vauhdilla 12 minuutissa olisi mennyt 4 420 metriä ja pelkkänä Cooperina vähän enemmän, Kirvesniemen valmentaja Jorma Manninen kertoi Iltalehdelle.

Kirvesniemen suoritus on äärimmäisen kova, mikäli reitti oli oikein mitattu. Nelinkertainen olympiavoittaja Lasse Virén on muistellut juosseensa armeijassa Cooperin testissä 4500 metriä, ja se lienee matkan epävirallinen Suomen ennätys.

5000 metrillä Kirvesniemi juoksi vuonna 1983 virallisesti ajan 13.54,4. Kyseinen aika olisi tämän vuoden kotimainen kärkitulos.

Kirvesniemi harrasti nuorena kestävyysurheilua, mutta valitsi päälajikseen hiihdon. Mies saavutti ladulla kuuden olympiapronssin lisäksi kahdeksan MM-mitalia.

Alkuperäinen artikkeli on täällä.