Naisvapaaottelun tähti julistaa: ”Palaan entistä röyhkeämpänä, äänekkäämpänä ja ylimielisempänä!”
Kuva: Getty Images
Vasta korsisarjan mestaruusvyönsä Rose Namajunasille menettänyt Joanna Jędrzejczyk ei ole ensimmäisestä UFC-tappiostaan huolimatta hukannut itseluottamustaan. Kriitikoiden palautevyöryn kohteeksi joutunut puolalaisottelija ei aio nöyrtyä häviöstä huolimatta.
– Ihmiset ovat sanoneet, että hävisin ylimielisyyteni ja röyhkeyteni vuoksi. Heille haluan sanoa vain sen, että palaan entistä röyhkeämpänä, äänekkäämpänä ja ylimielisempänä. Tämä johtuu siitä, että tiedän arvoni. Olen suurempi ottelija kuin yksi otteluilta antaa ymmärtää. Virheitä sattuu kaikille. Olen edelleen mestari. Minähän tämän sarjan rakensin. Puolustin vyötäni viisi kertaa. Se merkitsee jotain, Jędrzejczyk uhosi MMAJunkien haastattelussa UFC:n Shanghain otteluillan lehdistötapaamisessa.
Entinen korsisarjan kuningatar hylkää myös väitteet siitä, että tappio olisi musertanut hänet henkisesti.
– Jotkut eivät voi uskoa, että hymyilen. Elämäni on parempaa kuin koskaan. Olen hyvällä tuulella ja katson elämässä eteenpäin. Monet uskovat, että minun pitäisi itkeä ja surra. Tiedän kuitenkin kuka olen. Käsittelen tappion, ja olen entistä vahvempi, puolalaisottelija vannoi.
Jędrzejczyk hävisi korsisarjan mestaruuden Rose Namajunasille ensimmäisen erän tyrmäyksellä 4. marraskuuta UFC:n New Yorkin otteluillassa. 14-1 -ottelutilaston omaavalla puolalaisella ei ole vielä tiedossa uutta ottelua.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MTV Urheilu: Urheilumaailmasta tuttu nimi rikostutkinnan kohteena
- Johannes Kläbo: yllätyskäänne!
- Kerttu Niskasen poissaolo ihmetyttää – mystinen päätös
- Suomen ampumahiihtonaisilta mahalasku – maalissa alkoi syyttely
- Suuri tragedia – 27-vuotias ampumahiihtäjä on kuollut
- Veronika Stepanova jatkaa provosointia – suoraa kuittailua ruotsalaisille
- ”Iso moka” – asiantuntija kritisoi Ruotsin toimintaa
- Ääni kellossa muuttui – Frida Karlsson teki paljastuksen tulevaisuudesta
- Jessie Diggins paljasti yllättävän asian Suomesta
- Jutta Leerdam myi käytettyä vaatetta – 195 000 euron farssi paljastui
- Suuri tragedia – 27-vuotias ampumahiihtäjä on kuollut
- Suomen ampumahiihtonaisilta mahalasku – maalissa alkoi syyttely
- Nyt se paljastui – IS: Tämän takia Enni Mälkönen sai lähtöpassit rallitähdeltä!
- Veronika Stepanova jatkaa provosointia – suoraa kuittailua ruotsalaisille
- Johannes Kläbo: yllätyskäänne!
- Kerttu Niskasen poissaolo ihmetyttää – mystinen päätös
- MTV Urheilu: Urheilumaailmasta tuttu nimi rikostutkinnan kohteena
- Sami Jauhojärvi avasi terveysongelmiaan VV- podcastissa – diagnoosi tuli myöhään
- Jessie Diggins paljasti yllättävän asian Suomesta
- Aki Manninen paljasti IL:lle: näin paljon tienaa Immu-ottelusta!