UFC-mestari ei tunne olevansa tittelinsä arvoinen ennen uutta MM-voittoa – ”Se on erikoinen tilanne”

UFC:n kevyen raskassarjan maailmanmestari Daniel Cormier puolustaa mestaruusvyötään lauantaina MM-haastaja Volkan Oezdemiria vastaan hehkutetussa UFC 220 -otteluillassa. Huippuillan glamourista huolimatta moninkertainen mestari ei tunne olevansa kultaisen vyönsä arvoinen ennen tulevan MM-ottelun voittoa.
– Se on erikoinen tilanne, jota en voi oikein hallita, Cormier hämmästeli ESPN:n haastattelussa.
Massiivisen Bostonin otteluillan punnitustilaisuudessa Cormier ei nostanut kimaltelevaa mestaruusvyötään olalleen poseeratessaan valokuvaajille, kuten mestareilla on yleensä tapana. Syy Cormierin ristiriitaisiin tuntemuksiin piilee vyön saamisen olosuhteissa.
Cormier hävisi viime kesänä tittelinsä kevyen raskassarjan entiselle mestarille, huippuluokan jenkki-iskijälle Jon Jonesille. Kilpakumppani kärysi kuitenkin välittömästi huippumatsin jälkeen dopingista, ja mestaruusvyö palautettiin Cormierille.
Yhdysvaltojen painimaajoukkuetta olympialaisissa edustanut ja Strikeforcen sekä UFC:n maailmanmestaruudet aiemmin urallaan voittanut Cormier näkee lauantain tilaisuutena voittaa vyönsä uudelleen kunniakkaammalla tavalla.
– Tuntuu, niin kuin tämä olisi ottelu vapaana olevasta mestaruusvyöstä. Tiedän, että urani on ikuisesti sidottu Jonesiin. Se on osa matkaani. Osa tarinaani. Se ei muutu koskaan, mutta olen edelleen täällä. Tärkeintä on, että olen edelleen täällä kilpailemassa ja tekemässä työtäni. Aion voittaa mestaruusvyön, ja tuntea oloni paremmaksi sunnuntaina, Cormier mietti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalainen naisjuoksija kaupittelee maksullista sisältöä itsestään – tällaisia julkaisuja voi ostaa
- Paljastus: Reetta Hurskeen henkilökohtaisessa elämässä iso muutos
- Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus – jälki olikin sitten rumaa
- Avussa lauottiin suoraa tekstiä Wilma Murrosta ja hänen ”siviilielämästään”
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista