HS: Enni Rukajärvi myöntää heikkoutensa big airissa – ”Asiat ovat muuttuneet viime keväästä, muut ovat harjoitelleet…”
Kuva: Getty Images
Suomen lumilautajoukkueen kiistaton ykköstähti Enni Rukajärvi tähtää maanantaina big airin karsinnassa jatkopaikkaan. Kuusamolaislaskija myöntää kuitenkin rehellisesti, ettei hurja hyppyrimäki ole hänen vahvinta osaamisaluettaan.
Rukajärvi kertoi hämmästelleensä naisten lumilautailun nuorisolupausten tason nousua. Osa teinitähdistä, kuten muun muassa Japanin Reira Iwabuchi on harjoitellut jo vuosia hurjimpia hyppyjään erikoisvalmisteiselle turvapatjalle.
Suomalaistähti paljasti Helsingin Sanomille, ettei hän ole valmistautunut big airin kisaan aivan tulevaisuuden kykyjen malliin.
– Asiat ovat muuttuneet viime keväästä, muut ovat harjoitelleet kovia temppuja. Itsellä ei ole hallussa ne kovimmat temput, Rukajärvi myönsi.
Peyongchangiin rakennetusta big airin hyppyrimäestä liikkui aiemmin tällä viikolla varsin hurjia huhuja. Hyppyriä väitettiin aluksi liian jyrkäksi ja sitä huhuttiin heikosti suunnitelluksi.
Rukajärvi oli kuitenkin päässyt jo katsomaan hyppyriä ja piti näkemästään. Mäki ei ole naisen makuun aivan liian jännittävä.
– Oli se helpotus, ettei hyppyri ole jäätävän kokoinen. Ja erityisesti se on hyvänmallinen, suomalainen kehui.
Big airin harjoitukset ovat toistaiseksi sujuneet mukavasti. Vaikka slopestyleen erikoistunut Rukajärvi ei olekaan painottanut yhteen suureen hyppyyn painottuvaa lajia talven mittaan kovinkaan paljon, on hän hakenut lähipäivinä siihen taas tuntumaa.
– Vielä en ole pahimpia temppuja harjoituksissa kokeillut. Joka päivä siirryn haastavimpiin hyppyihin, Rukajärvi valotti.
Lähde: HS
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Johannes Kläbo: yllätyskäänne!
- Kerttu Niskasen poissaolo ihmetyttää – mystinen päätös
- Suomen ampumahiihtonaisilla rankka kisa – maalissa alkoi syyttely
- Suuri tragedia – 27-vuotias ampumahiihtäjä on kuollut
- Veronika Stepanova jatkaa provosointia – suoraa kuittailua ruotsalaisille
- ”Iso moka” – asiantuntija kritisoi Ruotsin toimintaa
- Ääni kellossa muuttui – Frida Karlsson teki paljastuksen tulevaisuudesta
- Jessie Diggins paljasti yllättävän asian Suomesta
- Jutta Leerdam myi käytettyä vaatetta – 195 000 euron farssi paljastui
- Suvi Minkkinen vastasi pettymykseen – lausui rohkeat sanat Ylelle
- Nyt se paljastui – IS: Tämän takia Enni Mälkönen sai lähtöpassit rallitähdeltä!
- Suvi Minkkinen: pettymys – yksi sana kertoi kaiken
- Sami Jauhojärvi avasi terveysongelmiaan VV- podcastissa – diagnoosi tuli myöhään
- Norjalaisilla oma tapa – Kaisa Mäkäräinen yllättyi ruokakulttuurista
- IS: Iivo Niskanen sanoi pysäyttävät sanat – Wilma Murto murtui kyyneliin
- Arsi Ruuskasesta tuli surullinen tieto
- Aki Manninen paljasti IL:lle: näin paljon tienaa Immu-ottelusta!
- Ruotsalainen konkarihiihtäjä päättää uransa – tunteikas viesti
- Tilipäivä: Rovaniemi palkitsi Jasmi Joensuun ja Johanna Matintalon sievoisella summalla
- Johannes Kläbo: jymyuutinen!