Surkean ottelutilaston omaava ”Britannian huonoin nyrkkeilijä” ilmoitti jäävänsä eläkkeelle – julkaisi huvittavan jäähyväiskirjeen somessa

Vain kaksi ottelua voittanut ja jopa 52 mittelöä ammattilaisurallaan hävinnyt Robin Deakin on kantanut jo vuosien ajan ylpeästi ”Britannian huonoimman nyrkkeilijän” arvonimeä. Nyt kehien konkari ilmoitti jäävänsä viimein eläkkeelle, ja naureskeli omalle uralleen humoristisessa jäähyväisviestissä.
Deakin julkaisi sunnuntaina Twitter-päivityksen, jossa hän ilmoitti menettäneensä jo tarpeeksi aivosoluja nyrkkeilykehässä. Hurjan määrän otteluita urallaan hävinnyt britti hehkutti kuitenkin sitä, että oli uskaltautunut kehään maailmanmestarin ja muiden kärkiluokan ottelijoiden kanssa.
31-vuotiaan Sussexin kasvatin ottelutilasto on kieltämättä varsin karua katseltavaa. Mies on voittanut 12-vuotisen uransa aikana vain kahdesti – ensimmäisen kerran vuonna 2006 ja seuraavan kerran miltei kymmenen vuotta myöhemmin vuonna 2015.
Kaikki muut ottelut ovat olleet rankkoja selkäsaunoja. Deakin on BoxRecin ylemmän kevytsarjan maailmanrankingissa 1968. sijalla, joka on vain kaksi sijoitusta painoluokan maailman huonoimman ottelijan sijan yläpuolella.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Frida Karlsson poseerasi hiihtomiehen kanssa – fanit villiintyivät
- Täysi vastaantulija – Suomen keihässensaatio romahti: ”Pettynyt olen”
- Mahtikaaret voi unohtaa – Krista Tervolta karu päivitys
- Krista Pärmäkoski sai ikävän yllätyksen – ”Mulla on iso ongelma”
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen avautui – tämä asia selvisi nyt naiselle
- Hiihdon maailmantähti tylytti Iivo Niskasta: ”Rehellisesti sanottuna…”
- Nooralotta Neziri palasi koti-Suomeen – hyväksyi karun totuuden: ”Ei ole enempää annettavaa”
- SE-tulos murskaksi – Suomessa hirmukaari: ”Huhhuh mikä kisa”
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Yle: Wilma Murto jätti kuin nallin kalliolle – mies veti johtopäätöksensä: ”Turha jäädä roikkumaan”
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Peliliike: Norjan hiihtonainen nappasi Therese Johaugin veljen
- Kaisa Mäkäräinen rikkoi somehiljaisuuden – päivitys olikin sitten lyhyt ja karu
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä
- Hiihdon maailmantähti tylytti Iivo Niskasta: ”Rehellisesti sanottuna…”