Melkoinen tapaus: Katsoja otti Lontoon maratonin kilpailijalta pudonneen numeron käyttöönsä, juoksi pari kilometriä maaliin ja poseerasi kuvissa hymyillen mitali kaulassa
Kuva: Getty Images
Viime sunnuntaina juostun Lontoon maratonin järjestäjät tutkivat erikoista tapausta.
Tilanteeseen jouduttiin, kun kilpailuun osallistunut, Skotlannin Edinburgista kotoisin oleva 28-vuotias Jake Halliday hukkasi numeronsa maratonin viimeisillä kilometreillä. Tämän jälkeen hänet poistettiin kisasta, koska juoksijoiden on pidettävä virallista numerolappuaan koko kilpailun ajan.
Numeron oli napannut katsoja, joka otti sen käyttönsä ja juoksi muutamat jäljellä olevat kilometrit. Maalialueella otetussa kuvassa tämä – toistaiseksi nimeämätön – henkilö poseeraa ilman paitaa juuri saamaansa mitalia esitellen ja Hallidaylle kuulunut numero (35179) rintaansa vasten painettuna.
Järjestäjät eivät suostu kommentoimaan tapausta tarkemmin, mutta eräs kilpailussa mukana ollut, 51-vuotias Peter Mowbray, kommentoi sitä ensin Facebookissa ja myöhemmin Daily Mailille.
– Vaatii paljon työtä, että pystyy juoksemaan maratonin. Se on 12 kuukauden harjoittelun tulos. Tämä huijari varasti Jakelta kerran elämässä-kokemuksen. Juoksijayhteisö on hyvin tiivis ja kun näin kuvan miehestä, joka piti Jakelle kuulunutta mitalia, en voinut olla itkemättä, Mowbray sanoi.
Ajanottolaitteiden mukaan Halliday oli 40 kilometrin kohdalla juossut noin kolme ja puoli tuntia, mutta loppuaikaa hänelle ei enää löydy. Hän oli juoksullaan keräämässä ystävineen rahaa syöpätutkimussäätiölle.
Voit katsoa kuvan sekä Jake Hallidaysta, että hänen numerollaan maaliintulleesta huijarista Daily Mailin sivuilta täältä
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olympiamatkasta kohuväite – Suomen hiihtomaajoukkueessa muhii skandaali: ”Ihan täysi bordelli”
- Olympiamitalisti naljaili kaverilleen – kommenttikenttä repesi
- Suomi isolla joukkueella Falunin maailmancupiin – kaksi kovaa nimeä sivussa
- Jade Nyström palasi kisakentille – teki seuraajilleen yhden asian harvinaisen selväksi
- Hurjat luvut julki – nämä lajit kiinnostivat eniten suomalaisia
- Televisiotähti huomasi – olympiakisoissa nähtiin “Marjo Matikaisen kopio”
- Raju ruokamyrkytys – Armand Duplantis teki silti kovaa jälkeä
- Falunin maailmancup 2026: Ohjelma, aikataulu, tv, suomalaiset
- “Homma lähti räpylästä” – Ylen asiantuntija latasi suoraan hiihtomaajoukkueen johdosta Vuorovedossa
- Donald Trump vitsaili naisjääkiekon kustannuksella – pian tuli yllättävä tieto
- Mitä suomalaishiihtäjä oikein teki? Selostaja hämmästyi suorassa lähetyksessä
- Norjalaisten kultataistossa kuohui – Kläbo paljasti turhautumisensa
- Olympiamitalisti villiintyi – 50 000 tykkäystä hetkessä
- Therese Johaug vihjasi paluusta – lähetti viestin Frida Karlssonille
- Olympiakohun jälkipyykki jatkuu – Suomi haastaa FIS:n
- Johanna Matintalo romahti – valmentaja reagoi heti
- Olympiasankari Suvi Minkkinen palasi kotiin – yksi asia nousi ylitse muiden
- Donald Trump vitsaili naisjääkiekon kustannuksella – pian tuli yllättävä tieto
- Urheilupomolta rehellistä puhetta Ylellä – myönsi maastohiihdon todellisen ongelman
- Johannes Kläbon nimi vedettiin politiikkaan – liitto puuttui peliin