Tennishuipun karmealle kaudelle täyskäännös Roomassa – ”Ei ole ollut monta tämän tasoista matsia viimeisen vuoden mittaan”

Miesten tenniksen kärkipelaajiin lukeutuva Novak Djokovic ylsi kaivattuihin huippusuorituksiin Rooman avoimissa. Serbialaistähti hehkutti pelanneensa Italiassa vuoden parhaita otteluitaan.
Vaikka takana oli suorastaan painajaismainen kevät, onnistui Djokovic kääntämään paineensa voimavaroiksi Roomassa. Turnauksen kolmannella kierroksella serbitähti kaatoi espanjalaisen Albert Ramos-Vinolasin vakuuttavin 6-1, 7-5 -lukemin.
Nappisuoritukset ovat maistuneet vaikeista loukkaantumisista koko viimeisen vuoden ajan kärsineelle tennisässälle.
– Olen onnellinen. Minulla ei ole ollut monta tämän tasoista matsia viimeisen vuoden mittaan. Tämä oli varmaan yksi kolmesta ottelusta viimeisen 12 kuukauden aikana, joissa olen pelannut tällä tavalla. Olen pelannut aina aiemminkin hyvin Roomassa ja nyt tuntuu, että jokainen matsi menee koko ajan paremmin, Djokovic iloitsi Ubi Tenniksen haastattelussa.
Seuraavaksi vuorossa ovat Rooman puolivälierät, jossa entisellä maailmanrankingin kärkipelaajalla on vastassaan Japanin rankingykkönen Kei Nishikori.
Tiedossa on kova haaste. Serbialainen otti yhteen Nishikorin kanssa viime viikolla Madridin turnauksen ensimmäisellä kierroksella. Mittelö oli tiukka, mutta kääntyi lopulta Djokovicin eduksi.
Djokovicin aiempi vaikea kyynärpäävamma on vaivannut häntä lähes jokaisessa turnauksessa. Nyt mies ei ole kuitenkaan huolissaan.
– Jos puhutaan kivusta, sitä ei ole ollut. Se on ainakin hyvä asia. Kentän ulkopuolella sitä on edelleen ollut tietyissä tilanteissa. Mutta kentällä sitä ei ole ollut, mikä on tärkeintä. Toivottavasti asia pysyy jatkossakin näin, Djokovic kertoi Tennis World USA:lle.
Lähteet: Tennis World USA, Ubi Tennis
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalainen naisjuoksija kaupittelee maksullista sisältöä itsestään – tällaisia julkaisuja voi ostaa
- Paljastus: Reetta Hurskeen henkilökohtaisessa elämässä iso muutos
- Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus – jälki olikin sitten rumaa
- Avussa lauottiin suoraa tekstiä Wilma Murrosta ja hänen ”siviilielämästään”
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista