Nyt tärähti! Vasta 16-vuotiaalle suomalaisjuoksijalle kauden kärkiaika – Taustalla häärii kestävyysjuoksulegenda Juha Väätäinen
Kuva: Getty Images
Vasta 16-vuotias Julius Mäkinen juoksi sunnuntaina Norjan Nittedalissa kauden kotimaisen kärkiajan miesten 3000 metrillä, kun hän sijoittui kilpailussa kuudenneksi ajalla 8.38,14.
Omaa ennätystään nuori kestävyysjuoksulahjakkuus paransi yli 30 sekuntia.
Mäkinen tulee todellisesta juoksuperheestä, sillä hänen isänsä on viisinkertainen Suomen mestari Santtu Mäkinen, joka juoksi 5000 metriä parhaimmillaan 13.36,06 ja 10 000 metriä 28.43,78.
Isä on myös nuoren lupauksen toinen valmentaja, mutta toisena valmentajana on todellinen kestävyysjuoksulegenda, Helsingin vuoden 1971 EM-kisojen 5000 ja 10 000 metrin Euroopan mestari Juha Väätäinen.
Lähde: Suomen Urheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yle: Teemu Pasanen rikkoo hiljaisuuden – suora vastaus Perttu Hyvärisen rajuun väitteeseen
- Olympialaisten rakennustyöt rajusti myöhässä
- Kerttu Niskaselta raju paljastus Ylelle: ”Sanoin siinä jo ääneen, että olympialaiset olivat tässä”
- Presidentti Alexander Stubb lähtee olympialaisiin
- Hilla Niemelän somepostaus – somekansa riensi kommentoimaan
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta koruton väite Johannes Kläbostä – ”Hänen ainoa akilleen kantapäänsä”
- Olympialaisten ensimmäinen doping-käry: Suvi Minkkisen kilpasisko jäi kiinni!
- Voitelupäällikkö kertoo Ylelle – ”Lähes jokaisella suomalaishiihtäjällä on olympialaisissa mukana uusia kohusuksia
- Krista Pärmäkoski saa huiman kunniatehtävän olympialaisissa – vierellä yllättävä Leijonat-pelaaja!
- Iivo Niskasen kilpakumppanilla mahdollisuus tehdä historiaa
- Olympialaisten ensimmäinen doping-käry: Suvi Minkkisen kilpasisko jäi kiinni!
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- IS: Olympiavoittaja lausui suoran mielipiteen Krista Pärmäkoskesta – ”Suomen hiihto ei ole ihan niin hyvässä tilassa”
- Ylen asiantuntija ampui alas väitteet Ristomatti Hakolasta: ”Niin ei tule käymään”
- Sami Jauhojärvi avautui Iivo Niskasesta: ”Se harmittaa minua”
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio
- Tanja Poutiaisen entinen kilpakumppani on kuollut
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Krista Pärmäkoski saa huiman kunniatehtävän olympialaisissa – vierellä yllättävä Leijonat-pelaaja!