Alustavat keskustelut käynnissä: Barcelona harkitsee 2030 talviolympialaisten hakemista – ”hyvä idea”
Kuva: Getty Images
Barcelona järjesti kesäolympialaiset 1992, mutta nyt ilmaan on virinnyt ajatus vuoden 2030 talviolympiakisojen hakemisesta.
Alustavia keskusteluja asiasta ovat käyneet Katalonian alueen urheilusta vastaava johtaja Gerard Figueras, sekä Kansainvälisen olympiakomitean (KOK) edustajat, varapuheenjohtaja Juan Antonio Samaranch ja kattojärjestöön johtajistoon kuuluva Pere Miró.
Figueras kertoi Mundo Deportivon haastattelussa taustatoimijoiden keskustelevan seuravaksi asiasta Espanjan olympiakomitean kanssa.
Suunnitelman mukaan Barcelonassa järjestettäisiin jäälajit ja hiihto-, alppi- ja muut lumilajit läheisillä vuorilla.
– Pyreneiden ja Barcelonan ehdokkuus on hyvä idea, kuuluisan – vuosina 1980-2001 KOK:ta johtaneen – isänsä samanniminen poika Juan Antonio Samaranch totesi espanjalaiselle uutistoimisto Efelle ja jatkoi:
– Vielä on kuitenkin paljon asioita, joista on keskusteltava.
Mahdollinen olympiahaku kohtaisi todennäköisesti samankaltaisia ongelmia kuten muissakin Euroopan maissa, joissa huolta on herättänyt ainakin kisojen massiivisiksi pelätyt kulut.
Barcelonassa ongelmaksi saattaisi muodostua myös Espanjan keskushallinnon ja Katalonian alueen viimeaikaiset poliittiset jännitteet. Lisäksi kaupunki on jo kertaalleen, vuonna 2013, luopunut vuoden 2022 talvikisahausta.
Lähde: insidethegames.biz
LUE MYÖS:
- Johannes Kläbon tyly käytös Suomessa nousi nyt tapetille – ”Lapsellista”
- Silja Kosonen teki poikkeuksellisen ratkaisun – sitten tuli painava puheenvuoro
- Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Aino-Kaisa Saarinen antoi palaa Ylellä – musertava arvio Suomen hiihtotähdistä
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Suvi Minkkinen voitti – Dorothea Wierer lausui karut sanat
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Sonja Leinamo kertoi koko totuuden tilanteestaan
- Salailu päättyi – koko totuus Reetta Hurskeesta paljastui nyt
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Peli on selvä: Karu totuus valkeni Krista Pärmäkoskelle
- Hiihtomaailmassa leviää shokkihuhu Iivo Niskasesta – Jasmi Joensuu ihmeissään