Tapio Nirkko lähtee taistelemaan olympialaisten maapaikasta: ”Mukava päästä kisaamaan”
Kuva: Getty Images
Tokion 2020 olympialaisten ensimmäiset purjehduksen maapaikat jaetaan Tanskan Århusissa 2.-12. elokuuta 2018 kilpailtavissa MM-kisoissa. Ensimmäisinä kilpailunsa aloittavat Finnjolla- ja 470-luokat.
– Tämä on Tokion olympiadin ensimmäinen kova kisa, jossa on jo mahdollisuus saavuttaa maapaikka olympialaisiin. Kaikki valmistelut on tehty, ja on mukava päästä kisaamaan, Finnjolla-purjehtija Tapio Nirkko sanoo.
Helsingin olympialaisissa debytoineessa ja Suomen mukaan nimetyssä luokassa kilpailee kaikkiaan neljä sinivalkoista. Nirkon lisäksi mukana ovat Oskari Muhonen, Mikael Hyryläinen ja Waltteri Moisio.
– Olimme täällä jo vappuna treenaamassa, ja nyt on alla kaikkiaan kaksi leiriä näillä vesillä. Rata-alueet ovat minulle osittain tuttuja myös viime vuoden kilpailusta. Minimitavoitteeni on saavuttaa maapaikka, Ranskan mestaruuden muutama viikko sitten voittanut Muhonen sanoo.
– Luvassa on kuumaa keliä, mikä tuo oman haasteensa pitkiin päiviin. Pitää juoda paljon ja yrittää pysyä viileänä, Hyryläinen jatkaa.
Finnjollissa paikkoja jaetaan Århusissa kahdeksalle parhaalle maalle, samoin kuin niin ikään MM-urakkansa torstaina aloittavassa 470-luokassa. Suomella on 470-miehissä edustajana venekunta Niklas Lindgren–Matias Autio.
Århusissa jaetaan jopa 101 vuoden 2020 olympialaisten 250:stä maapaikasta. Purjehtijoita Tokion 10:ssä veneluokassa tullaan näkemään yhteensä 350. Suomen tavoitteena on saavuttaa Århusista viisi maapaikkaa.
Lähde: Suomen Purjehdus ja Veneily ry, tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista