Paavo Nurmi Games kilpaillaan kesäkuussa, mutta lajiohjelma on vielä auki – ”Selvää on, että miesten keihäänheitto on ohjelmassa”
Kuva: Getty Images
Paavo Nurmi Games kilpaillaan ensi kesänä Turussa kesäkuun 11. päivä. Yleisurheilun kansainvälinen huipputapahtuma kerää Paavo Nurmen stadionille viime vuosien tapaan lajin kansainvälisiä huippunimiä ja Suomen parhaat.
– Kilpailu on järjestetty kesäkuussa viimeiset kuusi vuotta. Se on meille sopiva ajankohta jo siksi, että Paavo Nurmen syntymäpäivä ajoittuu kesäkuulle, sanoo kilpailua järjestävän PN Turku Oy:n toimitusjohtaja Jari Salonen.
Paavo Nurmi Games on ensi kesänä lajin kansainvälisessä kalenterissa sopivasti 6. ja 13. kesäkuuta järjestettävien Timanttiliigan Rooman ja Oslon kilpailujen välissä. Kilpailun lajiohjelma selviää myöhemmin.
– Emme tiedä vielä, mitä lajeja Kansainvälisen yleisurheiluliitto (IAAF) haluaisi meidän järjestävän. Selvää on, että miesten keihäänheitto on ohjelmassa. Lisäksi pyrimme lajivalikoimaan, jolla saadaan mukaan koko yleisurheilun kotimainen parhaimmisto, Salonen sanoo.
– Keihäänheitossa Paavo Nurmi Gamesista on kasvanut lajin maailman parhaiden kohtauspaikka. Turussa on nähty Thomas Röhlerin uran ensimmäinen yli 90 metrin heitto ja viime kesänä Magnus Kirtin kansainvälinen läpimurto. Olisiko Turku kesänä Oliver Helanderin läpimurron paikka?
Turussa tarjolla hyvin rankingpisteitä
Ensi vuonna yleisurheilukauden kansainvälinen huipentuma ovat Dohan MM-kilpailut, jotka kilpaillaan syksyllä Qatarissa. Urheilijat MM-kisoihin valitaan ensi kertaa IAAF:n uuden rankingjärjestelmän kautta.
Järjestelmässä urheilijan rankingpisteisiin vaikuttavat tulos, sijoitus ja missä kilpailussa tulos on tehty. IAAF:n Word Challenge -sarjan kilpailuna Paavo Nurmi Gamesissa onnistuvat urheilijat saavat hyvin pisteitä.
– Se on suomalaisille erinomainen tilaisuus hankkia ranking-pisteitä. Meidän tavoitteenamme on, että kilpailussa on mukana on sata suomalaista yleisurheilijaa, Salonen muistuttaa.
Viime vuonna Paavo Nurmi Games oli yleisurheilun kansainvälisessä kisojen rankingissa 29. sijalla ja keräsi noin 300 miljoonaa tv-katsojaa yli 100:ssa maassa.
Paavo Nurmi Games on osa tapahtumakokonaisuutta, johon kuuluvat lasten Paavon sporttipäivä, Paavo Nurmi Junior ja Masters Games -kilpailut junioreille ja mastersurheilijoille sekä Paavo Nurmi Marathon (17.8.) ja Paavo Nurmen koulukiertue.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen kohtasi ”Puolan miehen” ladulla – ikävä totuus valkeni miehelle samalla sekunnilla
- Dorothea Wierer romahti – nyt saatiin murheellinen tieto
- Hiihtäjä Anne Kyllönen koki tylyn kohtalon
- Karu fakta Suvi Minkkisestä paljastui – asiantuntija lausui saman tien brutaalit sanat Ylelle
- Aleksandr Bolshunov ylitti taas rajan – hiihtotähden käytös pöyristyttää Venäjällä
- IS: Alisa Vainio sai tilastogurun ällistymään: ”Ei vain ole mahdollista”
- Suomen ampumahiihtotähdeltä selvät sanat huoltotiimille
- Davosin maailmancup 2025
- Alisa Vainion hirmukisaa varjosti synkkä suomalaisnäytelmä
- Jasmi Joensuu teki asioita selväksi Norjassa
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Jasmi Joensuu teki asioita selväksi Norjassa
- Johannes Kläbon tyly käytös Suomessa nousi nyt tapetille – ”Lapsellista”
- Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Robert Helenius avasi suunsa – teki selväksi asioita Suomesta
- Aleksandr Bolshunov ylitti taas rajan – hiihtotähden käytös pöyristyttää Venäjällä
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys