Tällainen oli UFC:n kaikkien aikojen kamppailu Conor McGregorin ja Khabib Nurmagomedovin välillä – Hyvää ottelua seurasi häpeällinen farssi (Video)
Kuva: Getty Images
UFC:n kaikkien aikojen isoimpana pidetty ottelu Conor McGregorin ja Khabib Nurmagomedovin välillä päättyi Nurmagomedovin voittoon nejännessä erässä.
Toisessa erässä venäläinen pääsi lyömään maassa makaavaa McGregoria lyöntisarjalla, mutta irlantilainen pystyi vielä puolustamaan itseään. Nurmagomedov ratkaisi voiton kuitenkin pari erää myöhemmin kuristuksella. Hän hallitsi kamppailua ja vei McGregorin mattoon neljä kertaa. McGregor ei pystynyt missään vaiheessa vastaamaan Nurmagomedovin mattopainiin.
Voittamattoman venäläisen uran saldo on nyt 27–0. McGregorille tappio on uran neljäs ja toinen UFC:ssä. Hänellä on 21 voittoa.
Ottelun päätyttyä Nurmagomedov ei juhlinut voittoa, vaan kiipesi välittömästi aidan yli ja hyökkäsi McGregorin valmentajan John Kavanaghin kimppuun.
Tapahtumaa seurasi nujakka, jossa Nurmagomedovin tiimiläiset kävivät McGregorin kimppuun ja paikalle tarvittiin iso määrä turvamiehiä rauhoittamaan tilanne. Lopulta he päätyivät viemään ottelijat pois turvasaattuessa, joten kumpikaan ei ollut paikalla tuomarin julistaessa Nurmagomedovin voittajaksi.
Nevadan urheilukomissio tutkii tapahtumia. Sekoilusta tulee takuulla jälkiseuraamuksia Nurmagomedoville.
Ottelun jälkeisesssä lehdistötilaisuudessa hän kuitenkin käänsi syyn käytöksestään McGregorin niskaan. Lue lisää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uudelta valmentajalta raju temppu Ella Junnilalle – SE-naiselta selvät sanat
- IS:lle tehtiin musertava havainto Kerttu Niskasesta – aviomieheltä vaaditaan toimia
- Pahasti loukkaantuneen Nooralotta Nezirin tilanteessa merkittävä käänne
- Naamiot on riisuttu: Venäjällä sanotaan nyt ääneen ikäviä totuuksia Aleksandr Bolshunovista
- Minja Korhonen koki kovia maailmancupissa – toiselle suomalaiselle kävi vielä huonommin
- Kilpakumppani lausui Ilkka Herolalle tylyt sanat ladulla – peli oli selvä
- Ylelle paljastus: Kohta selviää totuus Krista Pärmäkoskesta
- Johannes Kläbo valehteli kuin vettä vaan – kihlattu ällistyi
- Lotta Haralalta iloinen yhteiskuva urheilumiehen kanssa – ”Ikäerosta huolimatta ymmärretään toisiamme”
- Nooralotta Nezirin perhe täydentyi – onnitteluita sateli
- Lotta Haralalta iloinen yhteiskuva urheilumiehen kanssa – ”Ikäerosta huolimatta ymmärretään toisiamme”
- Ylelle paljastus: Kohta selviää totuus Krista Pärmäkoskesta
- Tätä ei TV:ssä nähty – Ylellä karu tieto Suvi Minkkisestä
- Dorothea Wiererin touhu ällistyttää – selostajat eivät olleet uskoa silmiään
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta järkyttävä paljastus
- Johannes Kläbo valehteli kuin vettä vaan – kihlattu ällistyi
- Tätä ei TV:ssä nähty: Suomen ampumahiihtonainen murtui kyyneeliin
- Viivi Lehikoinen täräytti suorat sanat aiemmin mainostamastaan: ”Ei ole mitään terveellistä”
- Kilpakumppani lausui Ilkka Herolalle tylyt sanat ladulla – peli oli selvä
- Minja Korhonen koki kovia maailmancupissa – toiselle suomalaiselle kävi vielä huonommin