Ulkomaalaisvahvistus allekirjoitti sopimuksen liigaseuran kanssa: Teki oharit, eikä saapunutkaan paikalle – ”Hän ei tuntenut olevansa valmis Suomeen”
Kuva: Getty Images
Nurmon Jymyn naisten liigajoukkueen kanssa pelaajasopimuksen loppukaudeksi tehnyt hawaijilainen lentopalloilija Tai Manu-Olevao ei saapunut sopimuksen mukaisesti Suomeen, Nurmon Jymy kertoo tiedotteessa.
Tieto asiasta tuli Jymylle lauantaina päivällä, kun Manu-Olevaon piti tulla Suomeen ja Nurmoon lauantai-iltana.
Jymyn valmentaja Kari Tuomela myöntää olevansa pettynyt. Työtä joukkueen vahvistuksen löytämiseen tehtiin paljon, ja nyt se osoittautui turhaksi. Lentoliput olivat valmiina ja kaiken piti olla siltä osin selvää.
– Ainoa saamamme perustelu oli se, ettei hän tuntenut olevansa valmis lähtemään Suomeen, Tuomela sanoo.
Tilanne on Jymylle sen verran uusi, ettei Tuomela osaa vielä sanoa, lähdetäänkö joukkueelle etsimään vahvistusta jostain muualta. Asia ratkeaa lähiaikoina.
Jymyn seuraava liigaottelu on perjantaina 18. tammikuuta. Jymyn vieraaksi saapu tuolloin Pölkky Kuusamo.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- Australian avointen finaalissa yllätys – ykköspelaaja hävisi trillerin
- Ella Junnila koki vastoinkäymisen – kauden alku siirtyy
- Lindsey Vonn helikopterilla sairaalaan – laski rajusti ulos
- Maailmanmestari räväytti alastonkuvilla olympialaisten alla
- Naisten syöksylaskukisassa hurjia ulosajoja – yksi vietiin paareilla pois
- Juha Mieto lataa suoraan IS:lle – ”Iivo Niskaselta en odota kultaa”
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Venla Lehtoselta tunteikas päivitys
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Juha Mieto lataa suoraan IS:lle – ”Iivo Niskaselta en odota kultaa”
- Venla Lehtoselta tunteikas päivitys
- Kaisa Mäkäräinen nähdään taas kilpailemassa
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Naisten syöksylaskukisassa hurjia ulosajoja – yksi vietiin paareilla pois
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan