MM-kisojen päällikkö muistelee hiihtouransa erittäin surullista loppua – ”Neljä poliisia syöksyi sisään automaattiaseet käsissään”

Seefeldin MM-kisojen maastohiihdon kilpailupäällikkö Martin Tauber on muistellut dopingratsiaa ruotsalaislehti Expressenin haastattelussa. Ex-hiihtäjä sai elinikäisen kilpailukiellon ilman positiivista testitulosta hämmentävässä tapauksessa.
Tauber tuli tunnetuksi hiihtourallaan erityisesti Torinon olympialaisista 2006. Miesten viestiä edeltäneenä iltana Italian poliisi teki ratsian Itävallan joukkueen hotelliin. Joukko hiihtäjiä vietiin kuulusteluun ja heidät pakotettiin dopingtestiin.
- Se oli niin kummallista. Istuin pelkät kalsarit jalassa huoneessamme katsomassa televisiota, kun neljä poliisia syöksyi sisään automaattiaseet käsissään, Tauber sanoi Expressenille.
Testitulos oli negatiivinen, mutta siitä huolimatta hän ja kolme muuta joukkuetoveria saivat kansainväliseltä olympiakomitealta elinikäisen kilpailukiellon dopingaineiden hallussapidosta. Päätöksellään KOK halusi osoittaa, että se on dopingin suhteen erittäin tiukalla linjalla.
Hän sai myös kansainväliseltä hiihtoliitolta FIS:iltä kahden vuoden kilpailukiellon.
Tauber kävi sen jälkeen pitkään oikeutta. Hänet vapautettiin syytteistä kuuden vuoden tauon jälkeen. Olympiakomitean antama panna on kuitenkin jäänyt voimaan.
– Heillä on ilmeisesti omat sääntönsä. Olen suljettu elinikäisesti KOK:n toimesta, vaikka heillä ei ole mitään todisteita. Vaikeinta tällä hetkellä on se, että kukaan ei tiedä, että minut on vapautettu, koska siitä ei ole juurikaan kirjoitettu mitään.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä harva puhuu – Nooralotta Neziri kertoi nyt koko karun totuuden
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä saadaan kunnon sontamyrsky – Krista Pärmäkoskikin sohaisi ampiaispesää