Hallitseva maailmanmestari joutui tyytymään kakkossijaan SM-kilpailuissa – ”Harmittaa, sillä tavoitteena oli voittaa ja varmistaa MM-kotikisapaikka”

Helsingin Taitoluisteluklubin Helsinki Rockettes voitti muodostelmaluistelun seniorisarjan Suomen mestaruuden seitsemän vuoden tauon jälkeen sunnuntaina Turussa. Voitollaan se lunasti paikan MM-kotikisoihin huhtikuussa. Hallitseva maailmanmestari ja viime vuoden Suomen mestari Helsingin Luistelijoiden Marigold IceUnity jäi toiseksi ja joutuu jännittämään vielä toisen MM-edustuspaikan kohtaloa.
Kolmanneksi tiukassa SM-kisassa tuli Helsingfors Skridskoklubbin Team Unique, joka myös havittelee toista MM-edustuspaikkaa. Paikka ratkeaa viikon kuluttua Universiadeissa, joihin sekä Marigold IceUnity että Team Unique osallistuvat. Lähempänä on Marigold IceUnity, jolla on tällä hetkellä hallussaan kisapaikkaan oikeuttava season´s best -tulos 229,56 pistettä. Joukkue saavutti sen French Cupissa helmikuussa.,
Jo lyhytohjelmakilpailun voittanut Helsinki Rockettes keinui voitokkaasti myös vapaaohjelmansa Radioaallot ja kokosi pisteet 141,45. Yhteistuloksella 223,82 pistettä se voitti mestaruuden 3,17 pisteellä. Pronssille jääneen Team Uniquen erotti hopeasijasta 1,81 pistettä.
– Olemme seitsemän vuotta jahdanneet Suomen mestaruutta. Tämä on unelma, josta tuli totta. Joukkue uskalsi esiintyä ja lähteä viihdyttämään yleisöä. Näin kovassa seurassa SM-voitto on upea saavutus, Helsinki Rockettesin valmentaja Kaisa Arrateig hehkutti.
Marigold IceUnity sai vapaaohjelmastaan Transformers pisteet 140,34 ja kokonaispisteet 220,65. Team Unique luisteli vapaaohjelmastaan Insomnia pisteet 140,03 ja kokonaispisteet 218,84. Espoo Synchronized Skaters´n Lumineers oli neljäs kokonaispistein 197,97.
– Harmittaa, sillä tavoitteena oli voittaa ja varmistaa MM-kotikisapaikka. Meiltä on molempina päivinä jäänyt teknisiä vaatimustasoja saamatta, mihin ei ole varaa. Nyt on selvitettävä, mistä tasojen putoamiset johtuvat, totesi Marigold IceUnityn valmentaja Anu Oksanen.
Lähde: Taitoluisteluliitto
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Yksi sana riitti – Alisa Vainion valmentajalta jäätävä heitto Ylen haastattelussa
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Kilpasisko marssi Silja Kososen luokse – latasi harvinaisen selvän viestin
- Ylen toimittajan kysymys oli liikaa Alisa Vainiolle – reaktio kertoo kaiken
- Täysi stoppi – Elina Lampela päätyi rajuun ratkaisuun
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Suomen keihästähti alkoi heti aukomaan päätä kilpakumppaneilleen Japanissa
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Laura Arffman meni salille Japanissa – yksityiskohta naisen ulkonäössä sai paikalliset reagoimaan heti
- Se loppui lyhyeen – IL:ssä paljastettiin, miten Lotta Harala jätettiin
- Toisen lajin tähti haastoi Robert Heleniuksen – leikki loppui lyhyeen
- Suomen keihästähti alkoi heti aukomaan päätä kilpakumppaneilleen Japanissa
- Ampumahiihtoparille perheenlisäystä – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Ero tuli: Seivästähti vahvisti ikävän tiedon MM-kisojen alla
- Riitta-Liisa Lassila julkaisi nyt hempeän yhteiskuvan – ”Minä ja hän”
- IS: Krista Tervon tyly käyttäytyminen Japanissa ällistyttää
- Ylen toimittajan kysymys oli liikaa Alisa Vainiolle – reaktio kertoo kaiken
- Suomen ampumahiihtotähdeltä musertava päivitys – lääkärikäynti sai synkän käänteen
- Laura Arffman meni salille Japanissa – yksityiskohta naisen ulkonäössä sai paikalliset reagoimaan heti