MM-sensaatio Frida Karlsson valitsi nuorten kisat Johaug-taiston sijaan: ”Saamme kyllä taistelumme tulevaisuudessa”

Seefeldin MM-kisoissa sensaation lailla hiihtomaailman huipulle noussut Frida Karlsson odottaa loppukaudelta kovia taisteluita supertähti Therese Johaugin kanssa.
19-vuotias ruotsalainen Karlsson vei Lahdessa nuorten MM-kisoissa kaksi henkilökohtaista kultaa ja viestipronssia. Ensimmäisistä aikuisten MM-kisoista Seefeldistä Karlsson palasi kotiin 10 kilometrin MM-hopean, 30 kilometrin MM-pronssin ja viestikullan kanssa.
– Nuorten MM-kisat olivat fantastiset ja kauden suurin tavoite. Ja MM-kisat olivat vain unelma, se oli kuin olisin elänyt omissa unissani, Karlsson kommentoi Ruotsin tietotoimistolle TT:lle.
Hiihtokansa odotti näkevänsä Karlssonin ja Seefeldissä kaikki henkilökohtaiset matkat voittaneen Norjan Therese Johaugin taistelun myös sunnuntaina Holmenkollenilla 30 kilometrin kisassa. Karlsson valitsi kuitenkin Oslon sijaan kotikaupungissaan Sollefteåssa hiihdettävät nuorten Ruotsin mestaruuskilpailut.
– Ajattelin asiaa, ja sitä saa vain yhden mahdollisuuden kisata nuorten mestaruuskisat kotiradallaan. Haluan todellakin nauttia viimeisistä juniorikisoistani, Karlsson kertoi.
Hiihtofanit voivat kuitenkin odottaa Johaugin ja Karlssonin kohtaamisia vielä tämän kauden viimeiseissä maailmancupin kisoissa.
– Me saamme kyllä taistelumme tulevaisuudessa. Lasken ainakin Falunin varaan ja toivottavasti myös Kanadan kisoihin, Karlsson totesi.
Lähde: Aftonbladet.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL:ssä shokkiheitto – tässäkö Wilma Murron uusi valmentaja?
- Voitte lähteä: Ylen suosikkitoimittajille näytettiin ovea
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Armand Duplantisin kilpakumppani katsoi päin kameraa – puhui sitten suunsa puhtaaksi
- Fanit ällistyivät Kaisa Mäkäräisen toiminnasta
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Ylen toimittaja paljasti ”Janin” sanat – Silja Kososen silmät pyörähtivät päässä
- Laura Arffman ällistyi yleisurheilutähden käytöksestä – ”Ensimmäistä kertaa koskaan”
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- Hiihtokansa pelästyi: Krista Pärmäkoski vastasi shokkihuhuihin mykistävän näytöksen jälkeen
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Fanit ällistyivät Kaisa Mäkäräisen toiminnasta
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- Laura Arffman ällistyi yleisurheilutähden käytöksestä – ”Ensimmäistä kertaa koskaan”
- Ylen asiantuntija katsoi Saga Anderssonin touhua – tuomio tuli välittömästi
- Asiantuntija veti johtopäätöksensä – IL:lle pamautettiin shokkiväite Lotta Haralasta
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Mitä sekoilua: Lauri Markkasen touhu Susijengin pukukopissa ällistyttää maailmalla
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla