Suomalaispelaaja joutui kentälle lepovuoron sijaan, koska joukkue esiintyi niin surkeasti! – ”Kenelläkään ei oikein peli napostellut”

Eemi Tervaportin edustama lentopallon Kreikan liigan sarjakärki Olympiacos Piraeus koki yllätystappion neljäntenä olevan Kifisian vieraana. Voittonumerot kirjattiin kotijoukkueelle 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-22).
– Ennen peliä tiedettiin, että voidaan varmistaa runkosarjan voitto, mutta kenelläkään ei oikein peli napostellut. Menin kentälle kolmannen erän alussa, vaikka minun alun perin ei pitänyt pelata ollenkaan, Tervaportti (7/+7) tilitti.
Suomalaispassari syötti pelaamaansa kahteen erään viisi ässää ja otti kaksi torjuntaa.
Tappiollinen oli myös Samuli Kaislasalon (7/0) keskiviikkoilta, kun Panathinaikos haki 0-3 (22-25, 23-25, 22-25) -vierasvoiton Syrosin saarelta.
– Jokaista erää johdettiin, mutta kaikki hävittiin. Lopussa lensi taas äijiä suihkuun, kun johtoasemassa protestoitiin tuomarivirheestä, suomalaishakkuri viestitti.
Foinikas on nyt sarjassa viidentenä. Runkosarjan voiton ratkaisevat 23. maaliskuuta keskinäisessä ottelussa Olympiacos ja PAOK. Samat joukkueet kohtaavat myös Kreikan Cupin loppuottelussa 20. huhtikuuta.
Ranskan pääsarjassa Elviss Krastinsin edustama Arago de Sete koki torstaina sarjakolmosen kovuuden. Ajaccio vei kotipelinsä puhtaasti 3-0 (25-21, 25-23, 25-17). Kaksi erää pelannut Krastins (2/-2) nosti ottelussa 15 aloitusta 87 prosentin tarkkuudella. Sete on sarjataulukossa edelleen sijalla 12.
Lähde: Lentopalloliitto
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Dorothea Wierer yllätti kylpyvideollaan – ampumahiihtäjän fanit olivat heti sulaa vahaa
- Siinä on miehellä auto: Remi Lindholm kaahailee tällaisella menopelillä Suomessa
- Suvi Minkkinen koki hermoromahduksen – tästä on kyse
- Salainen ihailija yllätti Anne Kyllösen – naista odotti melkoinen näky
- Jasmi Joensuu julkaisi romanttisen kuvan – uusi rakas pääosassa
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Moukaritähti Krista Tervo sai kunniatehtävän – sitten paljastui kiusallinen tunarointi
- Nyt kävi huonosti: Riitta-Liisa Roponen sai kylmää kyytiä
- Nyt tipahti järjetön tulos – jopa Saga Vannisen tajunta räjähti
- Hiihtoässä Johanna Matintalo ja Ylen toimittaja löysivät jälleen toisensa – kauniita sanoja
- Kunnon kaari – Suomen keihäsässä voitti kaikki maailmalla
- Jasmi Joensuu julkaisi romanttisen kuvan – uusi rakas pääosassa
- Turussa tärähti kunnon kaari – keihään SE-tulos uusiksi
- Kaisa Mäkäräinen teki uuden aluevaltauksen – taidonnäyte ällistyttää: ”Siis vau”
- Kunnon pommi: Krista Pärmäkoski tiputti shokkiuutisen
- Siinäkö se oli? Suomen keihästähdeltä musertava viesti IS:ssä
- Huomasitko? Ella Junnilalta shokkipaljastus Ylen suorassa lähetyksessä