Vuoden urheilutoimittaja valittu – Oli ensimmäisenä avaamassa taustoja joukkueurheilussa paljastuneesta seksuaalisesta häirinnästä

MTV Urheilun Timo Innanen on Vuoden urheilutoimittaja vuosimallia 2018. Valinnan teki Urheilutoimittajain Liiton hallitus.
Innanen on toimittaja, joka on ansioitunut erityisesti tutkivan journalismin tekijänä sekä urheilun uutisoinnissa. Noin kymmenvuotisen uransa Innanen aloitti A-lehtien kustantamassa Urheilulehdessä, jossa hän erikoistui kotimaisen jalkapallon ja urheilun uutisoinnin eturivin toimittajaksi. Vuonna 2014 Innanen siirtyi MTV:n urheilutoimitukseen, jossa hän on laajentanut osaamistaan urheilun yleistoimittajuuden suuntaan ja syventänyt tutkivan journalismin tekemistään.
Innanen on aina ollut huolellinen taustoittaja ja perehtynyt juttujensa faktoihin ja yksityiskohtiin pitkäjänteisesti. Tämä on näkynyt monissa hänen valtakunnallista julkisuuttakin saaneissa uutisjutuissa. Keväällä 2011 Innanen oli ensimmäinen toimittaja, joka uutisoi Tampere Unitedin kyseenalaisista rahoituskuvioista, jonka seurauksena seuran pelaaminen Veikkausliigassa evättiin.
Vuoden 2018 aikana Innanen oli ensimmäisenä urheilutoimittajana avaamassa taustoja suomalaisessa joukkueurheilussa paljastuneesta seksuaalisesta häirinnästä. Innanen sai tutkimuksissaan selville naisjoukkuelajeissa ilmenneistä vuosikausia jatkuneista tapauksista, joita on sittemmin paljastunut lisää.
Vaikka Timo Innasen nimi on usein esiintynyt urheilun kovien uutisjuttujen alla, se on vain näkyvin osa hänen arkityötään. Hän ei pyri pikavoittoihin, vaan pitää mottoinaan ahkeruutta ja rohkeutta. Nämä ominaisuudet ovat näkyneet hänen työssään viime vuoden aikana. Innanen jatkaa samoilla periaatteilla ja pitää tutkivaa otetta keskiössä omassa työssään. Hän toivoo, että alalla panostettaisiin tähän laajemminkin ja urheilutoimittajille annettaisiin resursseja tutkivan journalismin tekemiseen.
Lähde: Urheilutoimittajain Liiton tiedote
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Naisurheilijalle annettiin rajut vaihtoehdot – riisui sitten kaiken
- Vahvistus: Kristiina Mäkelä sai shokkiuutisen
- IL: Suomen keihästähdestä tehtiin brutaali havainto – ”Ihan sekaisin”
- Se päättyi siihen: Suomalainen mestarijuoksija heitti hyvästit
- Se oli siinä: Jasmi Joensuu jätti haikeat jäähyväiset
- Mari Eder teki uuden aluevaltauksen – Kaisa Mäkäräisellä on näppinsä pelissä
- Miss Suomi -tittelin tavoittelu alkaa – Lotta Harala sai riemastuttavia uutisia
- Wilma Murto ällistyi yleisurheilumiehen jäätävästä tempusta – reagoi välittömästi
- Paljastus: Johannes Kläbo tekee posketonta tiliä
- HS: Legenda katsoi hetken Eva Wahlströmin nyrkkeilemistä – antoi saman tien brutaalin tuomion
- Se oli siinä: Jasmi Joensuu jätti haikeat jäähyväiset
- Miss Suomi -tittelin tavoittelu alkaa – Lotta Harala sai riemastuttavia uutisia
- Wilma Murto ällistyi yleisurheilumiehen jäätävästä tempusta – reagoi välittömästi
- Emma Tainio ällistytti muodonmuutoksellaan Ruotsi-ottelun alla – ”Niin upee”
- Mari Eder teki uuden aluevaltauksen – Kaisa Mäkäräisellä on näppinsä pelissä
- Se päättyi siihen: Suomalainen mestarijuoksija heitti hyvästit
- Kaiken piti olla kunnossa: Ikävä tieto Ronnie O’Sullivanin tilasta
- Ruotsissa kuohuu: Frida Karlsson teki tylyn tempun – ulos maajoukkueleiriltä
- Yksi on poissa: Hiihtoliitto jakoi traagisen uutisen
- HS: Legenda katsoi hetken Eva Wahlströmin nyrkkeilemistä – antoi saman tien brutaalin tuomion