Dickenin ensi kauden runko on valmis – ”Jatkaa pitkäjänteistä kehitysprosessia”

Dickenin miehistö kaudelle 2019/2020
Dicken jatkaa hyvin pitkälti samalla rungolla kuin tälläkin kaudella. Runko perustuu seuraaviin pelaajiin:
Laitapelaajat:
Joacim Broman
Oskar Monnberg
Klaus Ahlgren
Anton Rémy
Gusten Montonen
Viivapelaajat:
Tadas Stankevicius
Felix Nilsson
Teemu Hertola
Jukka Kamula
Takapelaajat:
Benny Broman
Max Granlund
Robin Granlund
Johan Gripenberg
Filip Söderlund
Ian Martin
Maalivahdit:
Mikael Mäkelä
Patrik Roslander
Kim Davidson
Ian Martin on ainoa seuran ulkopuolelta tulevalle kaudelle hankittu vahvistus, Klaus Ahlgren sen sijaan nousee vasempaan laitaan Dickenin akatemiasta. Max Granlund opiskelee syyskauden Tukholmassa pakollisen vaihto-opiskelujakson takia, mutta pelaa kuitenkin valikoituja otteluita myös syksyllä. Tadas Stankevicius solmi lauttasaarelaisten kanssa talven aikana kahden vuoden jatkosopimuksen, ja pelaa näin ollen myös 2020/2021 Dickenissä. Robin Granlund, Felix Nilsson sekä Klaus Ahlgren suorittavat asepalvelustaan Santahaminassa. Myös seuraikonit ja henkiset johtajat Jukka Kamula ja Teemu Hertola jatkavat pelejään ensi kaudella. Maalivahtirintamalla Sama kolmikko varjelee maaleja, Kim Davidsonin kausi alkanee muita myöhemmin alavartalovamman johdosta. Nuori ja erittäin lupaava Niclas Kavaleff siirtyy ruotsiin opiskelemaan ensi kaudeksi.
Björn Monnbergin kommentti:
– Valmentajan näkökulmasta on hienoa saada jatkaa pitkäjänteistä kehitysprosessia pääosin samojen pelaajien kanssa myös ensi kaudella. Monet pelaajista ovat vielä uransa alkuvaiheessa aikuisten sarjassa ja kehityspotentiaalia löytyy monella osa-alueella.
Daniel Rémyn kommentti:
– Uskon että meillä on entistä vaarallisempi joukkue ensi kaudella. Nuoret pelaajamme ovat jälleen vuotta vanhempia ja vahvempia. Ianin mukaan tulo luo syvyyttä kokoonpanoomme ja uskon että tällä nipulla pysytään edelleen SM-Liigan kärkikahinoissa sekä pystytään haastamaan mahdollisissa Europeleissä koviakin joukkueita. Klaus Ahlgrenin nostaminen sopimuspelaajaksi on jälleen hyvä osoitus juniori- ja akatemiatyömme toimivuudesta. Myös Ian Martinin saaminen joukkueeseen kertoo organisaatiomme houkuttelevuudesta. Luonnollisesti myös Tadasin jatkosopimus oli meidän kannalta erittäin tärkeä lenkki joukkueen rakentamisen kannalta.
Lähde: Dickenin tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään