Uskomaton suoritus: Vasta 13-vuotias suomalaisnuorukainen leuanvedon maailmanennätykseen!

Toistoleuanvedon historian ensimmäiset MM-mitalit ratkaistiin Espoon CrossFit 8000 –salilla sunnuntaina.
Naisten sarjoissa kovimman tuloksen teki 13-vuotias salolainen Aivika Kullas, joka sivusi omissa nimissään ollutta Suomen ennätystä ja maailmanennätystä 50-kiloisten (0,0-50,0 kg) naisten sarjassa. Kullas teki 47 leukaa, joista kolme kuitenkin hylättiin virheiden takia. Hänen tuloksensa oli siten 44 hyväksyttyä leukaa.
Kaikki sarjat huomioon ottaen Heli Heikkisellä on kovin naisten toistotulos: 46 leukaa, jonka hän teki viime vuonna naisten 60-kiloisten (50,1-60,0) sarjassa.
– No oon tietysti tyytyväinen, mutta tietysti pikkuisen harmittaa se kaksi puuttuvaa leukaa, Salon Kiskossa asusteleva Kullas sanoo.
Päivän positiivinen yllättäjä oli myös 62-vuotias helsinkiläinen Heikki Messo, joka veti 60-kiloisten (0,0-60,0) miesten uudeksi Suomen ennätykseksi ja maailmanennätykseksi 49 hyväksyttyä leukaa.
Lisäpainoleuanvedon MM-mitalit ratkottiin jo lauantaina. Suomen Leuanveto ry:n puheenjohtaja Sakari Mäntyselkä on tyytyväinen onnistuneeseen kisatapahtumaan.
– Kisat hoituivat tänäänkin hienosti aikataulussa ja tunnelma oli erinomainen. Näimme hienoja urheilusuorituksia, Mäntyselkä sanoo.
Suomen edustajat lisäpainoleuanvetoon ja toistoleuanvetoon valittiin näyttökilpailujen perusteella. Suomea edusti kussakin sarjassa enintään kolme vetäjää. Ulkomaalaisten kilpailijoiden määrää ei kisoissa rajattu.
Lajin historian ensimmäisiin MM-kilpailuihin ilmoittautui urheilijoita Suomen lisäksi yhdeksästä eri maasta.
Lähde: Suomen Leuanveto Ry
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Voitte lähteä: Ylen suosikkitoimittajille näytettiin ovea
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Armand Duplantisin kilpakumppani katsoi päin kameraa – puhui sitten suunsa puhtaaksi
- Fanit ällistyivät Kaisa Mäkäräisen toiminnasta
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Ylen toimittaja paljasti ”Janin” sanat – Silja Kososen silmät pyörähtivät päässä
- Laura Arffman ällistyi yleisurheilutähden käytöksestä – ”Ensimmäistä kertaa koskaan”
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- Hiihtokansa pelästyi: Krista Pärmäkoski vastasi shokkihuhuihin mykistävän näytöksen jälkeen
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Fanit ällistyivät Kaisa Mäkäräisen toiminnasta
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- Laura Arffman ällistyi yleisurheilutähden käytöksestä – ”Ensimmäistä kertaa koskaan”
- Ylen asiantuntija katsoi Saga Anderssonin touhua – tuomio tuli välittömästi
- Asiantuntija veti johtopäätöksensä – IL:lle pamautettiin shokkiväite Lotta Haralasta
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Mitä sekoilua: Lauri Markkasen touhu Susijengin pukukopissa ällistyttää maailmalla
- Ylen toimittaja paljasti ”Janin” sanat – Silja Kososen silmät pyörähtivät päässä